Zařizujeme pokoj pro školáka

Školní rok už pomalu klepe na dveře a mnozí rodiče budoucích prvňáčků mají nejvyšší čas, aby svým ratolestem uzpůsobili dětský pokoj také pro učení. Pokud se to týká i vás a stále ještě tápete v široké nabídce nábytku i dětských doplňků, máme pro vás několik užitečných tipů a rad odborníků.

8variabilni-program-mega_4578488.0-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Asko nábytek

S nástupem do školy pro děti nastává první velká změna. Jejich dětský pokoj, který pro ně do té doby představoval soukromé království na hraní, se musí změnit na pokoj, kde bude i dostatek místa na psaní, čtení, malování a učebnice. Hravá duše tedy přetrvává, ale nastupují také povinnosti spojené s domácími úkoly a to musí korespondovat i se zařízením pokoje.

Pozor na barvy a extravaganci

Pokoj školáka by měl být uspořádaný a působit spíše uklidňujícím dojmem. Rodiče by se proto měli při zařizování vyhnout přemíře barev a extravagance.

„Výrazné určující prvky můžou zbytečně odvádět pozornost dítěte při učení, navíc nenechávají prostor pro fantazii. Představte si, že se máte soustředit na úkol z počtů v kulisách pirátské lodi,“ říká bytová designérka ze Studia In2 Lucie Barešová.

„V tomto období je potřeba vnést do života dítěte řád, který pomůže soustředění. A jakmile je třeba dělit čas doma na přípravu do školy a na hraní, je dobré, aby i pokoj měl „zóny“ na učení a na hraní,“ dodává.

Nábytek vybírejte i do budoucna

Při zařizování pokoje pro školáka je potřeba od počátku myslet ekonomicky. Děti rostou rychle a s každým novým rokem se mění i jejich vkus. Každá přestavba je navíc finančně náročnou investicí, při výběru nábytku se proto vyplatí univerzálnost. To platí především pro nákup židle a pracovního stolu.

„Je důležité vybrat dětem správnou velikost a hlavně výšku,“ upozorňuje Lucie Barešová. „U malých dětí s oblibou používáme dřevěné tzv. rostoucí židličky, u kterých se upravuje výška sedáku, ale i podnožky. Dá se to řešit i rostoucími stoly, ale ty bývají zbytečně drahé a složité,“ radí designérka. Výška stolu by se každopádně měla pohybovat podle výšky dítěte, ideálně mezi 70 a 75 cm.

Světlo přirozené i umělé

U psacího stolu by nemělo chybět okno jako přírodní zdroj světla. Pokud není k dispozici, nahraďte jej lampičkou, která poskytne dostatek osvětlení. To by mělo v případě praváků dopadat z přední či levé strany, u leváků naopak, a to pod úhlem 60 až 70 stupňů.

Hravé stolní lampičky s motivy oblíbených Disneyových postaviček, které pomáhají při snížení námahy očí, přináší například Philips Eyecare.

philips-disney-avengers-eyecare-image.jpg

Zdroj: archiv redakce

Aby záda nebolela

Obdobně by se mělo postupovat také v případě postele. „I pro malé dítě se vyplatí pořídit postel dospělých rozměrů. Kvalitní kostra postele vydrží mnoho let, třeba až do dospělosti,“ uvádí Martina Jelínková z JMP Studia zdravého spaní.

Jediné, co neporoste s dítětem, je matrace. Ta se musí volit podle jeho věku a růstu a měla by mít spíše střední tvrdost. „Zásadní je správná podpěra páteře – tj. kvalitní materiál matrace. Ideální jsou pro děti matrace z kvalitních PUR pěn, které vyhoví jak z hlediska pružnosti, tak i hygieny,“ doplňuje Martina Jelínková.

mt-nabytek2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Kam s nimi?

V pokoji školáka by tak neměly chybět ani poličky na učebnice, regály i skříňky se zásuvkami na sešity a další úložné prostory pro školní potřeby. Variantou například multifunkční nábytek.

Pokud nechcete pořizovat celé nové vybavení, řešením mohou být pojízdné přídavné kontejnery k dětskému psacímu stolu. Jejich součástí je množství praktických zásuvek. Plastová kolečka kontejneru umožňují snazší manipulaci a jednoduše jej přemístíte dle potřeby.

detsky-pokoj-foto-zdroj-sapeli-hanum.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vstupní brána do světa školáka

Nemalá pozornost by se měla věnovat i výběrů dveří. Důležitými faktory jsou zde bezpečí, hravost, klid na učení nebo vytoužené soukromí a již zmíněná univerzálnost. Zajímavým řešením jsou například dveře se speciálním kartonovým povrchem (SAPELI, řada Elegant). Ten je možno polepit tapetou nebo přetřít běžnou interiérovou nátěrovou barvou. Pomocí barevných designových tapet, samolepek či nástěnných barev tak lze dveře sladit i s těmi nejbláznivějšími představami dětí. Jakmile dítě vyroste a bude chtít změnu, dají se dveře znovu přemalovat nebo přetapetovat.

Pro malé nepořádníky se pak nabízí praktické dveře Hanum s výklopnými nerezovými háčky fungujícími jako věšáková stěna na batoh, tašku s oblečením či tenisovou raketu. Pokud háčky nejsou potřeba, zaklapnou se zpět do plochy dveří, aby zbytečně nevyčnívaly ven.

Pokud si chcete být jisti, že se váš malý školák bude v pokoji cítit dobře, klidně ho do zařizování zapojte. Posílíte tak jeho kreativitu i sebedůvěru.

Text: Eva Dömény
Foto: Sapeli, MT Nábytek, Philips

7.8.2020 5:13 | autor: Eva Dömény

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist