Zařizujeme ložnici 2/2

V dalším pokračování našeho povídání se zaměříme zejména na nábytek v ložnici, a to na jeho rozmístění i využívání tak, aby nám tato místnost nesloužila pouze jako skladiště, ale byla rovnocennou součástí bytu. Chceme-li z ložnice vytvořit skutečnou oázou klidu a pohody, měli bychom se při jejím zařizování vyvarovat agresivních vzorů a rušivých barev i silných vůní.

Dominantním nábytkem v ložnici je, jak už sám název místnosti napovídá, lůžko. I když při jeho umístění v prostoru jsme limitováni zejména architektonickými dispozicemi místnosti, aby se nám spalo co nejlépe, měli bychom se vzít v potaz i další faktory. Základním pravidlem je, že bychom k lůžku měli mít snadný přístup. Ze spánku by nás nemělo vytrhovat ani světlo, proto pro lůžko volíme místo v nejtemnějším koutě místnosti, případně řešíme tento problém pomocí žaluzií a závěsů. Také bychom se měli vyvarovat toho, abychom spali v průvanu. I když zeleň obecně je do ložnice velice vhodná, navozuje atmosféru klidu a pohody, měli bychom se vyvarovat intenzívně vonících květin. I v ložnici je nutné dbát na základní hygienická pravidla. Protože se v noci potíme, je vhodné zajistit větrání postele i matrace. Pro boj s prachem z lůžkovin je zase vhodné zajistit si snadný přístup vysavače i pod postel. Tomuto hygienickému kritériu odpovídá i současný módní trend postelí na nožkách, který je postaven na principu volného proudění vzduchu a energie pod lůžkem.

Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie

Při zařizování bytu patří k ožehavým otázkám vyřešení úložného prostoru. Právě ložnice je místnost, kterou velmi často využíváme v bytě jako úložnou zónu. Většinou zde ukládáme oblečení a sezónní sportovní náčiní. Nejnovějším trendem úložných prostor v bytě jsou šatny, které se zřizují buď přímo v ložnici, nebo na ložnici úzce navazují. Toto řešení zachovává optický dojem volného prostoru a vzdušnosti v místnosti. Dnes populárním tématem šaten jsme se zabývali na našich stránkách v článku Úložný prostor v interiéru.

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

V případě, že možnost zřídit šatnu nemáme, musíme si vypomoci jinak. V malém bytě jsou ideální vestavěné skříně, které funkci šatny suplují. Vestavěné skříně mají několik výhod. Základní výhodou vestavěných skříní je, že každá z nich je doslova atypická. Vestavěnou skříň nám specializované firmy zabudují do jakékoliv niky či výklenku, který bychom třeba nemohli ani jinak efektivně využít. Zároveň nám umožňují využít místo až ke stropu, a to i u zešikmených stěn půdních vestaveb. Další výhodou je, že si, jako budoucí uživatelé, můžeme sami navrhnout rozmístění vnitřku skříně, a ta pak může ideálně sloužit našim potřebám. Např. zde si můžeme nechat zabudovat standardní doplňky jako držák na vysavač, žehlící prkno či koš na prádlo nebo si nechat ve skříni zbudovat úložnou část na lyže a jiné sezónní sportovní potřeby.

Vestavěné skříně se vyrábějí většinou s posuvnými dveřmi, i když na trhu jsou obvyklé např. i dveře skládací nebo otočné. Důvodem je opět nenáročnost na prostor, posuvné dveře totiž minimalizují nároky na prostor před skříní, zaberou pouhých cca 5-10 cm, o které je nutné vestavěnou skříň v porovnání se s běžným skříněmi rozšířit. Další možností otevírání jsou skládací dveře, které po složení dveří ke straně umožňují přístup do celého prostoru skříně najednou. Tento typ dveří je vhodný zejména do malých prostorů a rohových skříní, má menší nároky na prostor před skříní než při použití klasických otočných dveří. Otočné dveře představují klasický systém otevírání, jaký známe z běžných šatních skříní. Jejich hlavní výhodou je, že umožňují přístup do celého prostoru skříně najednou.

Námitka, že vestavěné skříně jsou příliš robustní, neobstojí. Pokud bude naše vestavěná skříň mít dveře se zrcadlem, místnost se ještě opticky rozšíří. Nezanedbatelné není ani to, že se tyto velké zrcadlové plochy vyrábějí většinou ze zrcadlové fólie, která je k nerozeznání od běžných skleněných zrcadel, ale nehrozí u ní vysypání. I když se nakonec nerozhodne pořídit si do ložnice vestavěnou skříň, určitě stojí za zvážení, zda si nepořídit šatní skříň např. se skládacími dveřmi, u nichž jsou nároky na prostor mezi skříní a lůžkem menší.

Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie

Vítaným řešením pro malé byty jsou postele s úložným prostorem. Pokud postel denně nezastýláme, ukládáme do tohoto doplňkového úložného prostoru většinou náhradní lůžkoviny. Ty doporučujeme pravidelně větrat a případně preventivně nalíčit proti nežádoucím parazitům a škůdcům. Ideální k tomuto účelu jsou látkové pytlíčky s levandulí či jinými aromatickými bylinkami.

Dalším typickým nábytkem do ložnice jsou noční stolky, kam ukládáme drobnosti osobní potřeby, a prádelník nebo komoda se zásuvkami na drobné prádlo. Pokud máme prostor, je ložnice vhodným místem pro umístění tzv. relaxačního koutku, který tvoří většinou pohodlné křeslo a kvalitní osvětlení, případně malý odkládací stolek. Zde se můžete uvelebit se zajímavou knihou nebo v klidu vychutnat oblíbenou hudbu.

Osvětlení v ložnici by mělo plnit jak funkci estetickou a intimní, tak funkci praktickou. Obecně platí, že by mělo být méně intenzivní, aby místnost působila celkově útulným dojmem. Pro centrální osvětlení místnosti je vhodné použít nepřímé světlo na stropě, kdy nás na lůžku středový lustr nebude oslňovat. Osvědčená jsou v tomto případě stínidla z matného skla nebo matné žárovky. V ložnici najdou také hojně uplatnění nástěnná svítidla, která umocní celkovou atmosféru místnosti, případně mohou zcela nahradit centrální stropní světlo. Útulnější atmosféru také navodí dnes tolik módní stojací lampy svítící nahoru. Silnější světlo potřebujeme mít pouze na čtení. V tomto případě je vhodné umístit zdroj světla přímo nad hlavu, nebo si pořídit lampičku s pohyblivým ramenem, abychom si text mohli dobře nasvítit, na noční stolek.
Obecně o zařizování ložnice platí, že bychom se měli vyvarovat agresivních vzorů a rušivých barev, ať už jde o koberec, závěsy či povlečení. Pokojové květiny a zeleň jsou obecně vhodné, ale vyvarujme se agresivních vůní, které by nás mohly ve spánku rušit. Také by zde nemělo chybět zrcadlo, ve kterém se můžeme před odchodem z domova zkontrolovat od hlavy k patě. Pokud ale nechcete, nemusíte se zařizováním ložnice vůbec zabývat. Specializované firmy vám totiž dodají celé vybavení jako komplet, stačí si jen vybrat z katalogu.
(My jsme obrazovou inspiraci hledali např. zde)

27.6.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist