Zařizujeme dětský pokoj

Léto je pro zařizování dětského pokoje ideální. Teplé počasí je praktické z hlediska malování nebo stěhování, a pokud jsou děti na prázdninách, máte zcela volné pole působnosti pro úpravu či novou přeměnu jejich království.

136252-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Některé děti budou rády překvapené, ale jiné se chtějí na úpravě svého dětského pokoje podílet, aby byl přesně podle jejich představ. Své děti znáte nejlépe, takže víte, co mají rádi. Nesnažte se tedy zařídit jejich dětský pokoj dle svého vkusu, ale tak, aby se tam cítily dobře ony. Na vás je pak samozřejmě praktická stránka, kterou děti rozhodně neberou v úvahu.

Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů

Ať už máte malé dítko či školáka, doporučujeme volit spíše neutrální nábytek, který s vaší ratolestí „poroste“. Celkový styldesign dětského pokoje pak můžete krásně doladit vhodnou barvou stěn, tapetami či nejrůznějšími bytovými doplňky v požadované barvě. Menší děti nepotřebují příliš mnoho nábytku. O to více ocení prostor na lezení a hraní.

Čekáme miminko
Při zařizování pokoje pro ty nejmenší je volba zcela na vás. Ať už svému děťátku připravíte samostatný pokojíček nebo bude první měsíce života postýlka a základní nábytek ve vaší ložnici, nezapomeňte hlavně na praktičnost a bezpečnost.

Postýlka by neměla být umístěna přímo u okna, kvůli přímému světlu, či dokonce v průvanu. Velmi praktická jsou „nebesa“ – kromě toho, že jsou velmi pěkná a dětský pokojíček zútulní, mají i praktickou část – vašemu děťátku můžete vytvořit příjemnou zástěnu proti průvanu či světlu nebo dokonce otravnému hmyzu.

Důležité jsou odkládací a úložné plochy. Ze začátku jich nebude potřeba tolik, ale s rostoucím děťátkem vzroste i potřeba většího prostoru a to nejen úložného. U přebalovacího pultíku je důležitá, kromě funkčnosti a stability, i jeho výška. K děťátku se naohýbáte až dost, takže oceníte dostatečně vysokou plochu, kde nemusíte být příliš ohnutí. Nábytek volte takový, který je bezpečný – tedy žádné mezery, ostré hrany ani malé části, které by mohlo dítě vdechnout či spolknout.

 


Máme doma školáka
Pokoj pro školáka by měl být jakousi dětskou pracovnou, ale i koutkem na hraní. Je velmi důležité, aby se zde dítě cítilo dobře a bezpečně. Podle některých studií se totiž nevhodné pracovní prostředí, kde se dítě učí a dělá si domácí úkoly, výrazně odrazí na jeho celkových výsledcích a chování.

Dítěti, které chodí do školy, můžeme pořídit nábytek, který tzv. roste s ním – otáčecí nastavovací židle, posunovací stůl, atd. Důležité je také dbát na správné osvětlení. Pracovní stůl by měl být co nejblíže dennímu světlu. Pravákovi má slunce dopadat na stůl z levé strany, levákovi zprava. Minimální velikost pracovní plochy je 75 x 100 cm.

Z nábytku je nutné pořídit hlavně postel s kvalitní matrací, psací stůl, vhodnou židli, šatní skříň, věšák, police, krabice či kontejnery na knihy a hračky. Pokud máte dostatečný prostor, nezapomeňte také na židli nebo křeslo pro sebe. Ať už pro čtení pohádek či učení se s malým žáčkem, pohodlné posezení uvítáte i vy.

Dětský pokoj není odkladiště. Stejně, jako se nedoporučuje zahlcovat ho velkým množstvím nábytku, je další zásadní chybou dávat do dětského pokoje starý, vyřazený nábytek. Pravda, děti sice možná nový počmárají a poničí, ale jsou na tyto signály obzvlášť citlivé. Nehledě na to, že starý nábytek pravděpodobně nebude vyhovovat ani ergonomicky (dnešní děti jsou celkově vyšší než dříve), ani z hlediska bezpečnostihygieny.

Ach ta puberta…
Zde doporučujeme nechat design pokoje zcela na vašem teenegerovi. Představy mladých se většinou zcela liší od jejich rodičů, ale alespoň nějaký dohled je tu na místě – ať už kvůli funkčnosti nebo proto, aby se zmírnily nežádoucí extrémy. Přeci jen jste to vy, kdo bude novou změnu financovat, takže se nenechte odbít.

Mějte na paměti, že kvalitní a pěkný nábytek nemusí být nutně drahý. Obchodní domy s nábytkem nabízejí nejrůznější slevy nebo zajímavé akce.

Čtěte také:

Realizace podkrovního dětského pokoje

Interiérová designérka radí: Bezpečný dětský pokoj

Dvě dětské postele v jednom pokoji a pokaždé jinak!
Foto a zdroj: sconto.cz

25.7.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist