Zařiďte se útulně, zařiďte se po skandinávsku

Autentický, funkční a nestárnoucí – není divu, že severský nebo také skandinávský styl si získává na oblíbenosti. Bez vlivu Dánska, Norska, Finska a dalších skandinávských zemí si už ani bydlení nedokážeme představit. Strohé prostory se mohou zdát na první pohled málo atraktivní, ale mají ohromnou výhodu – neokoukají se a pomalu stárnou.

Čistota, jednoduchost a univerzálnost nadčasovosti a rozmanité využitelnosti je základní koktejl pro vytvoření Skandinávií inspirovaného interiéru a také důvod, proč nás tak oslovuje. Přírodní materiály a světlé neutrální barvy mu dodávají příjemnou atmosféru a útulnost, po jakých toužíme, když jsme doma a chceme se cítit příjemně.

Začněte od podlahy

Dřevo dodává interiéru na útulnosti, a tak v něm nesmí chybět. Nejvíce si ho užijeme na podlaze, a proto výchozím bodem na cestě správným směrem při zařizování interiéru ve skandinávském stylu je masivní podlaha z jasanu, borovice nebo dubu.

Také nábytek musí být ze dřeva, volíme světlé odstíny nebo bílý nátěr. I v jeho případě klademe důraz na jednoduchost a funkčnost. Odpustíme si zbytečné ozdoby, které by prostor zbytečně zatěžovaly a volíme jednoduché hladké tvary, které zpětně oceníme i při úklidu.

Přírodní materiály jsou základ

Útulnost prostoru dodají staré věci, ke kterým máme citový vztah nebo se k němu vážou vzpomínky z dětství – křeslo po rodičích nebo kredenc po babičce přivedou do interiéru jedinečnost a autenticitu. Repasujte si je bez obav sami, nevadí, když na nich zůstanou nějaké vady, vždyť jsou staré a patina je žádoucí.

Neodmyslitelnou součástí skandinávského interiéru je vedle dřeva i vlna, plsť nebo zvířecí kůže – koneckonců koho by nelákalo uvelebit se na těchto nádherně měkkých materiálech, které nesou teplo a pohodlí. Jsou velmi příjemné na dotyk a dokážou regulovat teplotu – v zimě hřejí a v létě chladí. Navíc jsou dokonalým vyjádřením udržitelného skandinávského životního stylu!

Méně je více

„Svou jednoduchostí a čistými liniemi vytváří skandinávský styl dokonalou harmonii, v níž na vás bude dýchat klid. Zařízení interiéru v tomto stylu zároveň není nic složitého, z hlediska navrhování je to sázka na jistotu. Vhodně vyvážená kombinace přírodního dubu, bílé a šedé barvy bude vždy vypadat skvěle,“ říká architektka a designérka Kamila Douděrová ze studia KamiDesign.

Severský design je důkazem, že útulnost a atraktivita interiéru nezáleží na množství zařizovacích věcí. Více než kde jinde u něj platí pravidlo, že „méně je více“. Jednoduché dekorace navodí pocit vzdušnosti, klidu a čistoty. Právě tady se můžete cítit opravdu doma.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Quick-Step, Shutterstock.com

24.8.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.
TOPlist