Zařiďte se stylově – zařiďte se po italsku

Italský design patří mezi nejžádanější – je jedno, zda se bavíme o nábytku, oblečení či autech. Ne nadarmo se říká, že polovina nezaměstnaných v Itálii jsou designéři nebo architekti, protože snad každý druhý Ital vystudoval jeden z těchto oborů. Toužíte-li po jedinečném interiéru, který vystupuje nad průměr, rozhodně byste se měli inspirovat (a nakupovat) právě u nich.

idw-italia_obyvak-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: IDW Italia

V žádném případě neplatí, že italský design je pouze supermoderní, pracující s nejmodernějšími materiály a extravagantními vzory. Z tohoto národa pocházejí po staletí uctívaní umělci Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo a další velikáni a Italové mají velkou úctu ke své historii a rádi čerpají z tradičního umění a historických architektonických stylů.

Proto u nich najdete velmi moderní až extravagantní interiéry využívající nové netradiční materiály, barvy a postupy. Stejně tak pracují s vyváženými kombinacemi a jemnými kontrasty citlivě spojujícími moderní a konzervativní interiérové prvky. Italský styl ale může být i velmi tradiční, založený na luxusním nábytku, používaný nejčastěji v interiérech historických vil a městských domů.

Od anti-designu k luxusnímu designu

Marně byste ve slovníku italského návrháře hledali slova jako statický, neměnný nebo konzervativní. Říká se, že Italové mají horkou krev a rychle vzplanou, každý má však i menší či větší kus vrozeného citu pro estetickou krásu.

Není se tedy čemu divit, že v zemi připomínající svým tvarem botu existují desítky zavedených rodinných firem, které se zabývají zakázkovou výrobou nadstandardních interiérů a nábytku. Italské interiéry tedy dýchají svým životem podle souznění návrháře se zákazníkem.

Paradoxně mohou milovníci netradičního designu poděkovat italskému anti-designu z konce šedesátých let, kdy se objevil jako reakce na odosobnění nábytkových průmyslových produktů, které zažívaly boom. Šokující tvary a novou barevnost předmětného světa vyznačovali návrháři ze Studia Alchymia, kteří přispěli ke zcela novým přístupům. Zejména esteticko-umělecký cíl si předsevzali milánští architekti jako např. Mendini, Etore Sottsass jr., Andrea Branzi, Michele De Lucchi, Paola Navone, Robert Haussmann a především pak Allessandro Medini.

Inspirujte se a sami buďte inspirací

Pokud bychom měli vypíchnout typický znak pro italský design, byla by to vedle originality jistě i nadčasovost. Inspirujete-li se u italských designérů, věřte, že váš interiér bude inspirující i pro vaše hosty.

Nábytek v italském stylu se vyznačuje nevtíravou elegancí, čistými liniemi, smyslem pro detail a nebojí se odvážných tvarů ani netradičních materiálů. Mezi jednotlivými kusy naleznete vždy rovnováhu a harmonii.

Při výběru barev interiérů také Italové rádi sázejí na barvy přírody. Velmi oblíbené jsou syté odstíny – například modrá, cihlově červená, ale i jemnější odstíny žluté barvy a dalších – tedy barvy moře, slunce, písku, terakoty a dalších.

Itálie v českých domovech

Výhodu globálního světa je, že už nemusíte jezdit pro designové italské výrobky do země jich původu. I u nás najdete řadu obchodů a showroomů, které je nabízejí, ať je třeba Salon Cardinal, Punto design, nebo v březnu otevírající showroom IDW Italia a další.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist