Jak zařídit útulný a moderní obývací pokoj

Navrhování a zařizování nového obývacího pokoje je zábavné i vzrušující ale zároveň zavazující. Obývací pokoj by měl být pohodlný i reprezentativní. Měl by odpovídat našemu vkusu a líbit se nám, ale také by měl vyhovovat současným trendům. Jak všechny tyto požadavky splnit nám poradí následující řádky.

laura-adai-m8mz6ujaoeo-unsplash-1100x618.jpg Zdroj: Unsplash

Typy obývacích pokojů

Z jakých typů obývacích pokojů si můžeme vybrat? V klasickém obývacím pokoji je nábytek symetricky uspořádaný, pohodlná sedací souprava stojí naproti televizi, která je umístěná v obývací stěně. Používá se tmavé dřevo, sedací souprava je v neutrálních barvách. Klasický obývací pokoj si doplněním vhodných dekorací, jako jsou obrazy, lampy, kusové koberce a polštáře, jednoduše změníme na retro styl.

Moderní obývací pokoj splňuje současné trendy, používá se dřevo, kov i sklo. Barvy jsou světlé a neutrální. Základem je volný prostor a jednoduchý nábytek, který je rozmístěný daleko od sebe. Jen krůček od moderního stylu je minimalistický styl, který používá jen nezbytný nábytek a eliminuje vzory i dekorace.

Trendy jsou světlé barvy

V současné době se doporučuje obývací pokoj vymalovat světlými barvami, které místnost prosvětlí a opticky zvětší. In jsou odstíny béžové, šedé a krémové. Výraznější barvy se používají jen na jednu stěnu, nejlépe na tu, která je za pohovkou nebo za obývací stěnou. Další možností je jednu stěnu vyzdobit obklady ze dřeva nebo z kamene, poslouží také zajímavá tapeta. Dostatek světla si zajistíme vhodnou volbou a umístěním svítidel, trendy je zkombinovat několik rozdílných zdrojů světla.

Střídmost v dekoracích

Sedací souprava by měla být postavená tak, aby z ní bylo vidět na dveře i na televizi, okolo sedací soupravy se nechává odstup přibližně 90 cm. Zajímavým řešením je umístit sedací soupravu do prostoru, to se ale doporučuje jen ve velkých obývacích pokojích. Doba velkých konferenčních stolků je dávno za námi, lepší je pořídit si několik menších a rozmístit je tam, kde je nejlépe využijeme.  Nábytek bychom měli volit lehký a vzdušný, moderní jsou otevřené knihovny a jednoduché nástěnné police. U výběru dekorací je potřeba zachovat střídmost, výraznější barvy se používají především na polštáře a závěsy.

Dveře – ladící i kontrastní prvek

Výrazným prvkem každého interiéru jsou dveře, v nabídce je nespočet typů v různých designech. Při výběru dveří bychom měli dbát na to, aby barevně ladily s barvou podlah i stěn. Můžeme zvolit barvu, která s barevnými tóny místnosti splyne, nebo vybrat výraznou barvu, potom dveře budou kontrastním doplňkem. Efektně působí prosklené dveře, tady je ale potřeba zvážit, které místnosti budou oddělovat, aby prosklení nerušilo prostupem světla nebo snížením stupně soukromí.

Posuvné dveře vyřeší nedostatek místa

Pokud máme nedostatek místa, jsou řešením posuvné dveře, které ušetří drahocenné místo, umožňují bezbariérový přístup a přitom působí velmi elegantně. Tento typ dveří existuje ve dvou provedeních, a to na zeď a do pouzdra. Instalaci dveří do pouzdra je potřeba připravit už při stavbě domu, naopak instalace na zeď je velice jednoduchá – dveře se posunují v kolejnici umístěné nad zárubní. Posuvné dveře je možné vybrat v mnoha provedeních, jako materiál se používá masiv, kov i sklo.

Ekologický biokrb

Klasický krb je kouzelným doplňkem místnosti, jeho obsluha je ale náročná. Jednodušší a modernější variantou je biokrb, který vytvoří romantickou atmosféru a zároveň je praktický. Biokrb je označován za ekologický, protože jako palivo používá biolíh. Při spalování biolihu nevznikají zplodiny ani saze, navíc je používání biokrbu velice jednoduché. Další výhodou biokrbu je to, že ke svému fungování nepotřebuje komín.

Biokrb je doplňkem, který se skvěle hodí do moderního i do minimalistického obývacího pokoje. Při výběru biokrbu můžeme volit mezi efektně působícím nástěnným typem, volně stojícím krbem, který je možné umístit kamkoliv, i vestavným typem, který nerozeznáme od klasického krbu na dřevo.

Televize jako designový prvek

Televize je samozřejmým vybavením každé domácnosti a v obývacích pokojích má své stálé místo už několik desítek let. Proto je potřeba při zařizování nového obývacího pokoje s televizí pracovat jako s jedním z designových prvků. V klasickém a retro obývacím pokoji bývá zabudovaná v obývací stěně, v moderním i minimalistickém obývacím pokoji pro televizi stačí jednoduchý stolek, do kterého skryjeme přídavná zařízení i kabely. Moderní typy televizí je možné umístit přímo na zeď, což uspoří místo i jeden kus nábytku.

18.7.2022 2:16 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist