Zarámujte si vzpomínky

Máte některé fotky nebo grafiky či plakáty, kterými si chcete vyzdobit svůj byt? Ideální je pro ně vybrat vhodný rámeček a pověsit je na stěnu. Ovšem i v tomto případě platí, že se dobrá rada může hodit.

obr.1_vanocni_darek_foto_zdroj_likefoto-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: LikeFoto

Zarámovat si můžete nejen fotky, ale v podstatě cokoli, co je vašemu srdci drahé. Obrázek z pouti, reprodukci, originál, fotografii, výšivku, diplom, papyrus, plakát, puzzle či aranžmá různých předmětů.

Přesný návod pro výběr ideální dvojice rám a dílo v podstatě neexistují. Při rozhodování, jaký rámeček zvolit, hrají roli především váš vkus a cit, protože právě vy ho pak budete mít doma stále na očích.

Rám by měl dílo dotvořit

Na co byste se tedy měli zaměřit, kdykoli chcete vybírat vhodný rám? Ten měl být s dílem (ať už fotkou, nebo obrazem) barevně sladěný. Hlavně však nesmí být výraznější než samotná reprodukce. Měl by s ní prostě korespondovat, dotvořit ji, umocnit její náladu a ne ji potlačit.

Samozřejmě zvláště u uměleckých děl musí rám odpovídat příslušnému stylu, resp. době, kdy obraz vznikl (např. výpravný zdobený rám pro barokní dílo). A nezapomeňte vzít v úvahu také barvu stěny, na niž chcete obrázek pověsit. Bílý rámeček na bílé stěně rozhodně není to pravé.

Stačí jen koupit rámeček?

Proč ne? Tedy pokud si vystačíte se standardizovanými velikostmi rámů z různých materiálů, které nabízí většina obchodů. Tímto způsobem si můžete obměňovat „obrazy na stěně“, kdykoli se vám zlíbí. Když vás jedna fotka omrzí nebo pořídíte-li si lepší, jen ji vyměníte v rámečku a rázem máte jinou dekoraci.

Tak jednoznačné to však už není, když si chcete dotvořit atmosféru v interiéru uměleckým dílem. Pak může být tato vaše aktivita konečnému výsledku spíše na škodu. Obrázek má totiž často velikost, která neodpovídá nabízeným rámům. A ne vždy je možné ho jen tak „oříznout“.

Navíc práce s paspartami a fazetami, které dotvářejí výsledný dojem z pověšeného díla, není pro laika vůbec jednoduchá.

Když si nevíte rady, zajděte do rámařství

Nějak se nedokážete rozhodnout, jaký rám se hodí do interiéru, kde je moderní černobílý nábytek a stěny vymalované antracitovou šedou? A už vůbec nevíte, jak to udělat, aby všechno dobře dopadlo, protože je vaše oblíbená reprodukce laděná do fialova? To je právě ta chvíle, kdy je lepší navštívit odborníky, kteří spolu s vámi určitě najdou vhodný kompromis.

Mají totiž většinou nejen zkušenosti, ale mohou vybírat ideální rámy, protože mají k dispozici daleko pestřejší paletu různých tvarů i barev, než je tomu v běžných obchodech. Navíc umějí kouzlit s paspartou a fazetou tak, aby obraz správně vynikl. Jen barvu samotného rámu lze totiž „stínovat“ tak šikovně, že sice působí tmavým dojmem, ale zároveň je směrem k obrazu prosvětlený, nebo naopak světlý rám se podle potřeby může u obrazu díky kouzlům rámařů opticky ztmavit.

Text: Ivana Kukalová

5.1.2017 5:16

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist