Zapuštěná vana ozvláštní vaši koupelnu

Domácí koupelny již dávno nejsou jen miniaturní prostory a zvláště v rodinných domech získávají pro sebe stále větší plochu. Mnoho lidí zatouží po příjemné relaxaci v klidu domova stále častěji, a takovou formu každodenního oddechu jim mohou nabídnout právě speciálně vybavené koupelny. Nejen nejrůznější relaxační prvky, ale i vany zapuštěné do podlahy ozvláštní koupelnu a umožňují pocítit atmosféru wellnesu přímo v domácím prostředí.

Koncept zapuštěných van vyšel z přání některých zákazníků spojit estetiku přírodní koupele s doslova kultovní záležitostí, jakou se koupání a hygiena postupem času staly. Zapuštěné vany dávají elementu vody dostatečný prostor a zároveň jí i nám tak dovolují využití všech možností vodní relaxace. Proudící voda, její tekoucí a bublající části odrážející se ve slunečních paprscích nebo i jasu umělých světel podněcují naše smysly. Takovou lázeň si můžeme patřičně vychutnat například obohacenou o nejrůznější aroma složky anebo světelné efekty, které jen znásobí náš zážitek z koupání a celkové relaxace.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Zapuštěné vany jsou konstruovány obvykle tak, aby voda, která v jejich horní části přeteče, se vrátila zpět do oběhu napouštění vany. Tvary takovýchto van jsou tak zajímavé, že si samy říkají o vhodné umístění, kde mohou skvěle vyniknout. Z hlediska stavebního však jsou takovéto zapuštěné vany oříškem a je třeba u nich počítat s nákladnější variantou než u van běžných. Vhodné jsou zvláště k zapuštění v přízemních interiérech a navíc potřebují více prostoru, aby jejich krása a jedinečnost vynikly. Dostupné modely zapuštěných van naleznete na trhu v rozpětí od 15 tisíc výše. Velmi vhodné a žádané jsou plně zapuštěné vany do podlahy v koupelnách integrovaných v ložnicích.

Další, poměrně jednodušší variantou jak do interiéru umístit zapuštěnou vanu je zvýšení koupelnové podlahy. Následně tak v koupelně vznikne podstavec, do kterého je možné takto pojatou vanu umístit.

Jako ve všech případech zařizovacích a vybavovacích prvků interiérů i zde vyvstávají nejrůznější otázky související s jejich využitím a také s jejich údržbou. Je nasnadě, že v některých případech zapuštěné vany neobstojí. Z praktického hlediska budou vždy náročnější na údržbu, nebude možné je využít jinak než ke koupeli, běžné přepírání nebo namáčení prádla v nich nebude možné. A v domácnostech, kde jejich obyvatelé dávají jednoznačně přednost sprchování, nenajdou takovéto vany uplatnění. Někteří odpůrci tohoto řešení tvrdí, že je nebezpečné mít takovou vanu uprostřed koupelny, pokud ji častěji navštěvují i v průběhu noci a v rozespalosti pak hrozí, že ne zcela jasně rozeznají na podlaze její kontury. Pak může snadno dojít k pádu a následnému úrazu. Ale jako u všeho, i tohle je záležitost zvyku a navíc se tato nevýhoda dá zcela vyloučit oddělením koupelnového prostoru od prostoru WC ve dvou samostatných místnostech, nebo ve dvou různých patrech.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

K výrobě zapuštěných van se využívají jak kvalitní akrylátové, tak i nejrůznější nové moderní materiály. Snadná tvarovatelnost akrylátu umožňuje opravdu širokou nabídku tvarů. Navíc je tento materiál příjemný na dotyk, a pokud se v něm neobjeví poškození hlubší než 1 mm, je možná jeho poměrně snadná oprava přebroušením a následným vyleštěním.

Pokud vás zajímají výhody a nevýhody jednotlivých materiálů využívaných na výrobu van, dozvíte se víc o této problematice v našem článku „Srovnání smaltovaných a akrylátových van“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: travelblog.org, ballerhouse.com, likecool.com, houzz.com, bilbea.com, houseautomator.com, life.nationalpost.com, lonny.com, contemporist.com

13.1.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist