Žaluzie mohou být praktickým pomocníkem i skvělou dekorací

Nemusíte bydlet zrovna v podkroví, abyste zvláště v létě netoužili zastínit některé místnosti. Na to závěsy většinou nestačí, protože neumožňují práci se světlem. Elegantnějším řešením jsou interiérové žaluzie.

3blue-blinds-luxury-vertical-blinds-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: English Blinds

Výrobci v současné době nabízejí nepřeberné varianty žaluzií, až již z pohledu materiálů, barev, propustnosti světla či způsobu provedení. Určitě si tedy i vy nakonec vyberete tu, která se skvěle hodí právě k vám domů.

Nejoblíbenější jsou horizontální nebo vertikální

Tento typ žaluzií patří k nejběžnějším a také nepopulárnějším. Je tomu tak nejen díky snadné instalaci a ovládání, ale také kvůli poměrně nízké ceně. Samozřejmě ta se odvíjí od zvoleného materiálu a velikosti plochy, kterou potřebujete zastínit. Většinou se umisťují na okna a dveře od balkonu či terasy. Zvláště ty vertikální můžete také stále častěji vidět i na zasklených balonech či v zimních zahradách.

Horizontální žaluzie bývají většinou vyrobeny z plastu. Méně častou variantou v interiéru jsou žaluzie z dřevěných lamel. Vertikální žaluzie mohou být také plastové, ale daleko lépe vypadají textilní.

Záclony klidně vyhoďte

Potrpíte-li si na praktická a úsporná řešení, určitě oceníte možnost pořídit si záclonové žaluzie. Ty vaše okno nejen zastíní, ale zároveň jediným pootočením lamel získáte útulný interiér, takže už nemusíte věšet žádné záclony. Skládají se z vodicí lišty, svislých lamel a dekorační tkaniny, kterou podobně jako běžné textilie můžete sladit s ostatním zařízením v místnosti.

Máte rádi plisé?

V tomto případě se nejedná o sukni, ale skutečně jde opět o okenní žaluzie. Ty připomínají skládanou látku a jsou vyrobeny z polyesteru. Některé typy mají na povrchu hliníkovou vrstvu, díky níž lépe odrážejí sluneční záření.

Pustíte se do toho sami?

Nejjednodušší je si instalaci žaluzií objednat u odborníků. Pokud si to ale chcete vyzkoušet a navíc máte tu výhodu, že máte typizovaný rozměr okna, na které koupíte už hotové žaluzie v některém ze specializovaných obchodů či hobby marketů, můžete se do toho pustit i sami.

Při nákupu zvláště vertikálních žaluzií však musíte počítat s tím, že lamely zaberou určité místo. Při špatném odhadu by se vám pak mohlo třeba stát, že vám budou bránit v otevření okna. Ovládací řetízky a provázky, které slouží k natáčení a roztahování lamel, by měly být zhruba o 20 centimetrů kratší, než je výška žaluzie.

Text: Ivana Kukalová

26.5.2017 5:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist