Jak zakomponovat kámen do zahrady, abyste plně využili jeho předností

Používání kamene v zahradách není žádnou novinkou, setkáváme se s tím po staletí. Různé kultury ho využívají odlišně, v japonské zahradě bude uspořádán úplně jinak než v české venkovské zahradě. Co se týká praktické stránky, nezná konkurenci, protože trvanlivější přírodní materiál nenajdete. Jak ho do zahrady zakomponovat, aby dobře sloužil a působil vkusně?

shutterstock_80895973-1-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Vyšší pořizovací cenu několikanásobně vynahradí jeho pevnost a trvanlivost. Můžete použít prakticky všechny jeho frakce – od drobného štěrku na mulč, po obří balvany jako solitéry. Do zahrady nejlépe zapadnou kameny v rámci zpevněných cest ať už jako kočičí hlavy nebo odseky. V trávníku se krásně vyjímají šlapáky.

Zahradní jezírko by bez kamene nebylo úplné. Zpevníte a ozdobíte jím břehy a přes velký kámen se bude přelévat vodopád.

Jakých kamenů se vyvarovat?

Při výběru kamene postupujeme podobně jako při volbě jiných stavebních materiálů. Vždy pamatujte, že méně je mnohdy více.

Pokud máte slabost pro pestře zbarvený kámen, který byste ve vaší lokalitě hledali jen těžko, berte v úvahu, že na sebe bude strhávat veškerou pozornost. Zatímco v případě solitéry umístěné na exponované místo se jedná o očekáváný aspekt, v případě kamene použitého například na stavbu skalky nebo obklad jezírka už to není příliš žádoucí.

Pokud chcete přírodně vyhlížející kámen, který nechá vyniknout i další materiály, rostliny nebo prvky v zahradě, volte raději kámen méně výrazných struktur a barev.

Chcete-li ušetřit finance, zvolte raději kámen z místních zdrojů. Podobně postupujte i při výběru štěrku nebo kamenné drtě. Pokud chcete na své zahradě zabudovat nášlapné kameny například do trávníku, vybírejte pouze ploché kameny o dostatečné velikosti a šíři minimálně deset centimetrů. V prodeji objevíte nášlapné kameny o síle pouze několika málo centimetrů, berte ovšem v úvahu, že na nášlapné kameny budete vyvíjet nějaký tlak a slabé kameny snadno prasknou.

Kámen je nesmrtelný

Kámen je materiál s dlouhou životností, který výrazně nepoškozují ani povětrnostní podmínky. Zub času se zakousne spíše do kamene o nižší tvrdosti, jako je například pískovec. Povrch kamene může časem získat zajímavou patinu, kterou oceníte hlavně v zahradě přírodního stylu.

Velké kusy kamene navíc působí jako sluneční past. Ve své vnitřní struktuře kumulují teplo, které se pak uvolňuje během noci. Tento efekt funguje v létě a stejně tak i v zimě, takže se v jeho blízkosti bude dařit teplomilným rostlinám, které by jinak měly problémy s přezimováním v našich podmínkách.

Je samozřejmé, že menší kusy nepůsobí jako spolehlivá sluneční past, ale do jisté míry ovlivňují mikroklima výsadby. Kamenný mulč zase ovlivňuje hlavně půdu, kterou pokrývá. V létě ji ochlazuje a tím pádem snižuje i výpar vody.

Kámen a voda

Vodní prvky si s kamenem odjakživa spojujeme, jakpak by také ne, když i v přírodě toto spojení bezvadně funguje. Kámen je univerzálním materiálem při tvorbě jezírek, vodopádů i potůčků. Slouží nejen k pokrytí dna a stěn vodních prvků, ale stejně tak má rozhodující slovo při úpravě jejich okolí.

16.4.2021 10:30 | autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist