Zákaz žárovek vyvolává diskusí. Zvládnou je úsporky nahradit?

Edison i Křižík by se divili. Převratný vynález žárovek převálcovaly úsporné zářivky, ke kterým mnoho lidí nemá důvěru. Zářivky tak nahradí starou klasiku, žárovky budou postupně mizet do roku 2016. Vznikají diskuse, ve kterých argumentují odpůrci i příznivci nového zákazu. Přesto zůstává mnoho lidí, kteří tápou.

127650-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Stručně řečeno, od loňského září se postupně zakazuje uvádět na trh klasické všesměrové žárovky. Zatím se začíná od žárovek o výkonu nejméně 100 W, přičemž zákaz žárovek se plně dotkl těch s matnou baňkou. Postupně se budou zakazovat i žárovky s nižším výkonem.

Důvod je podle europoslanců jasný – nové světelné zdroje spotřebují zhruba jen čtvrtinu energie, rodinný rozpočet by tak měly ročně snížit v průměru o tisícovku. A kromě úspory energie sníží zákaz žárovek i produkci oxidu uhličitého.

Zářivkami proti skleníkovým plynům

Nová směrnice tak pomůže hojně diskutovanému evropskému cíli snížit emise skleníkových plynů, které mají být do roku 2020 nižší o dvacet procent. Žárovky jsou totiž kromě zdroje světla i malými topnými tělísky.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Ale – světlo tradičních žárovek je skutečně „teplé“. Nepřirozená modrá barva zářivek se klasickým žárovkám nemůže rovnat. I právě proto se omezení týká jen žárovek pro běžné použití, ty pro speciální účely zatím zůstanou na trhu.

Zářivka u fotografa? Na to zapomeňte

Například profesionálové z řad fotografů nebo kameramanů by nikdy ke své práci zářivku nepoužili, žárovky jsou v tomto směru nenahraditelné. Barevnou intenzitu světla a jeho teplotu totiž identicky zobrazí jen obyčejná žárovka. Úsporné zářivky vytvářejí nepřirozený odstín do modra, a co víc, unavují lidské oko. Halogenové žárovky zůstanou povoleny, ale pouze pokud budou spadat do energetické třídy C. To v současnosti většina z nich nesplňuje, protože spadají do třídy o stupeň nižší. Přesto ale jejich světlo připomíná klasický odstín, na který jsme od žárovek zvyklí.

I zákaz žárovek může mít uspokojivé řešení

Řešení? Je jich několik a pro každého je správné nějaké jiné. Někdo doporučuje například lustr s více slabšími žárovkami 50 nebo 75 W. Ty na trhu zatím zůstávají. Ostatně, o přechodu na nová svítidla se můžeme inspirovat v některých zemích, které se s žárovkami rozloučily už dříve. 100wattová žárovka je minulostí například v Austrálii.

Technologie jsou rychle kupředu a rok 2016 je relativně daleko. Kdoví, třeba do té doby odborníci klasické světlo, které dnes umí vydávat jen staré dobré žárovky, dokážou nahradit.

Další informace a inspirace ve článku Hledáte světlo? Lustr? Z více než tisíce žárovek?

Martina Tlachová
Foto: chinese-letter.com, keetsa.com, apartmenttherapy.com, diy-store-in.co.uk, massive-osvetleni.cz, blogspot.com

24.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist