Zajímavé úchytky nejen k nábytku – od moderny po retro

Při zařizování bytu a domu je třeba vybírat k nábytku také vhodné úchytky. Takové, které s nimi budou maximálně stylově ladit, ale zároveň budou praktické a ještě pokud možno takzvaně příjemné do ruky. Ať již jsou zhotoveny z jakéhokoli materiálu, měly by po dlouhou dobu spolehlivě plnit svou funkci a také zajišťovat ráz estetického nábytkového doplňku.

123152-1100x618.jpg Celá galerie 38 Zdroj: archiv redakce

Nejčastěji bývají úchytky zhotovené z nejrůznějších slitin kovů, setkáváme se i s úchytkami z masivu, skla anebo plastu, případně s jejich kombinacemi. Na přání je možné si nechat zhotovit úchytky také od uměleckého kováře, případně si nějaké úchytky zhotovit sami, například odlitím speciálního materiálu, do kterého můžeme zapravit nejrůznější barevné kamínky nebo sklíčka, květiny atd. anebo vytvořit úchytky z kůže, minerálů, provazu, stužek či kroucené šňůry. Pro inspiraci jsme pro vás připravili do naší fotogalerie u článku téměř čtyřicítku fotografií zobrazujících různé typy úchytek na různých kusech nábytku.
 
K nejzajímavějším úchytkám, které jsou k dostání na současném českém, trhu patří například úchytka Filantrop za 129,- Kč /2 ks nebo úchytka Lindstal z porcelánu za cenu 79,-Kč při dvou kusech či dvoudílná úchytka Tylda z nerezové oceli k dostání za 169,-Kč. Všechny tyto úchytky jsou k dostání v prodejnách Ikea. Z návrhářské dílky značky Ritzenhoff se můžeme setkat s celou speciální řadou úchytek vyráběných se skleněnými dekory speciálně pro kuchyně Balerina. Dalším modelem na našem trhu je model Delta 70 vyrobený ze slitiny oceli a zinku a ten je v prodeji za pouhých 44,-Kč. Nabídku současného trhu lze uzavřít příkladem v podobě úchytky Valtr, která je vyrobena ze slitiny hliníku a k dostání je za 35,-Kč za kus. 

Dnes již úchytky nepředstavují žádné nadstandardní vybavení nábytku, ale stávají se doslova designovými kousky, které přidávají vybavení našeho interiéru na zajímavosti. Setkáváme se tedy jak se zcela moderními typy úchytek, které se zvláště dobře hodí k minimalistickému nábytku, ale k tomu se přidávají i úchytky z nejrůznějších domácích dílen, například ze soukromých kovářských anebo uměleckých rukodělných dílen, které vznikají jako odpověď na poptávku moderního vintage stylu a jeho milovníků, či spíše milovnic. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, remodelista.com, countryliving.com, apartmenttherapy.com, lacerisesurlegateau.fr, susangoldstick.com

2.5.2014 1:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist