Zajímá vás design? Jak chcete bydlet?

Zajímá vás design? A výtvarné umění? V obou případech se jedná disciplíny, které mají hodně společného, ale přesto se zásadně liší. Designéry, kteří se chovají čistě jako výtvarné umělce pravděpodobně znáte, ale znáte také malíře a sochaře, jenž svá díla tvoří jako designéři? Možná to zní poněkud složitě, ale je to vlastně velmi prosté. Znáte jméno Freddy Chandra?

Malíř, sochař, spisovatel a nebo hudební skladatel, si do jisté míry může vlastně dělat co chce. Nic ho nelimituje. Architekt, stejně jako např. designér, musí zohledňovat nejen estetickou kvalitu věci, ale současně také její funkci. Most, dům nebo pohovka, nemůže být jen hezká, ale musí také fungovat a po mostě musí jezdit vlaky a auta, v domě se musí dobře bydlet a na pohovce sedět. A když je dům špatně postavený, tak spadne, zatímco když je obraz špatně namalovaný a nebo kniha špatně napsaná, tak stačí knihu zavřít, podobně jako je možné vypnout CD přehrávač se špatnou hudbou. Na jedné straně tedy stojí sochaří a malíři a na straně druhé architekti a designéři. Oběma táborům jde o estetickou kvalitu věci, ale každý musí pracovat jinak. A jak to dopadne, když si svoje role prohodí?

Zajímá vás design? Jak chcete bydlet?

Freddy Chandra, původem z Indonésie,  patří mezi známé tzv. vizuální umělce. V letošním roce zaujala odbornou i laickou veřejnost jeho výstava ve Brian Gross Fine Art Gallery v San Franciscu. A co bylo natolik zvláštní? Freddy Chandra se jako volný výtvarný, přesněji tedy „vizuální“ umělec,  zjevně inspiroval prací produktových designérů, kteří se věnují nábytkovému a interiérovému designu. Jeho vizuální objekty velmi připomínají nábytkové závěsné moduly, které se staly jedním z vysokých standardů současného interiérového designu. V případě Chanry ale tyto objekty nemají žádnou praktickou funkci a ani nejsou určeny do obytného interiéru jako jeho praktická součást. Zájemci o tento druh umění s těmito objekty zachází ve svých obydlích stejným způsobem, jako např. s obrazy a nebo se sochami. Záleží na každém, jak chce bydlet a jakým způsobem bude vnímat pojem „design„, jestli tradičně a nebo volně.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Stačilo by ale jen zpřístupnit vnitřek těchto objektů tak, aby nabízel např. úložný prostor a rázem bychom se ze světa volného výtvarného umění přenesli do světa interiérového designu a užitého umění.

Zajímá-li vás design a uvažujete-li o tom, jak bydlet, pak čtěte také článek Vertikální zahrady a fasády plné květin

Red.
foto contemporist.com

26.10.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist