Zájemci o dotace už mohou volit ze seznamu dodavatelů

Státní fond životního prostředí (SFŽP) na svých webových stránkách konečně zveřejnil seznam pověřených dodavatelů, s jejichž pomocí mohou zájemci o dotace na zateplení a výměnu topného zařízení žádat o příspěvky. Program Zelená úsporám měl k 17.květnu v databázi evidováno 805 oficiálních dodavatelů, seznam se ale stále prodlužuje.

Bez seznamu to nejde

Na stránkách programu Zelená úsporám je již k dispozici tolik očekávaný Seznam odborných dodavatelů (SOD) a Seznam výrobků a technologií (SVT), které bohužel ještě týden po „rozjetí“ programu nebyly k dispozici. Bez těchto seznamů nebylo možné podávat žádosti na dotace, proto se oficiální sběr žádostí nemohl dříve rozběhnout. Kritici programu tvrdí, že začal předčasně, aby zeleným, jejichž šéf Martin Bursík ministerstvo vede, získal voliče v blížících se volbách.

Nyní už je ale 25miliardový fond plně k dispozici.Aby byla podaná žádost akceptována, je nutné pro realizaci projektu vybrat firmy, výrobky a technologie uvedené v SOD, resp.v SVT. Pasivní dům si tak například nemůžete postavit svépomocí, stejně tak jako provést zateplení domu či instalaci solárních kolektorů. Nestačí dokonce ale ani vybrat si firmu ze seznamu odborných dodavatelů a nechat si od ní namontovat jakýkoliv kotel, který nabízí. Musí to být zároveň kotel zapsaný v seznamu výrobků a technologií. Nebo musí mít dodavatel a výrobce alespoň požádáno o registraci. Jinak na dotaci nedosáhnete.

Multifunkční online seznam

Na webu fondu funguje i rozšířené vyhledávání v seznamu, s jehož pomocí si zájemce může vybrat dodavatele podle druhu používané technologie. Samostatnou kolonku mají pasivní domy. Součástí je pak samozřejmě i výběr dodavatelské firmy podle kraje ČR. Vyhledávání funguje tak, že ukazuje firmy z celé ČR, které v daném kraji nabízí své služby, nikoliv jen firmy se sídlem v daném kraji.

„Firmy mají možnost zvolit si místo svého působení, tedy realizace díla. Záleží na konkrétní firmě, zda práce realizuje pouze v kraji, kde má sídlo, nebo i v sousedních krajích či celé České republice,“ uvedla mluvčí fondu Lenka Brandtová.

Dodatečné zapsání za měsíc

Pokud máte známého, jehož firmu byste rádi do realizace projektu zapojili, a není v SOD zapsaná, můžete majitele firmy o její dodatečné zapsání požádat. Tento proces trvá třicet dní, zápis do seznamů je bezplatný a po splnění podmínek bude každý žadatel do seznamu zapsán.

Aktuálně o zařazení na seznam dodavatelů prací požádaly tisíce firem. Osm stovek z nich už v minulých týdnech splnilo požadovaná kritéria a seznam bude i nadále otevřen pro další zájemce z řad stavitelů až do konce trvání programu Zelená úsporám, tedy do konce roku 2012.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

19.5.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist