Zájem o pronájmy stoupl až o 50%

V době aktuální celosvětové finanční krize řada lidí volí bydlení v podnájmech. Meziročně se poptávka po pronájmech bytů v Česku v některých lokalitách zvýšila až o 50 procent. Není se ale čemu divit, pronájem je teď vhodná volba hned z několika důvodů.

126267-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Řešení pro celou škálu lidí

Bydlení v pronájmu je aktuálně vyhovujícím řešením pro široké spektrum lidí. Kvůli nedostupnosti hypoték, nebo přinejmenším jejich malé výhodnosti v době krize, pronájem ocení všichni, kteří nemají k dispozici větší hotovost. Přibyly stovky zájemců o koupi bytů bez finanční hotovosti, kteří nejsou schopni dosáhnout na potřebnou výši hypotéky kvůli svým nízkým příjmům, nebo kvůli tomu, že jsou evidováni v registru dlužníků či se jich v minulosti dotkla exekuce. Tito lidé mají samozřejmě potřebu bydlet, a proto ve valné většině případů vyhledávají byty k pronájmům. Stejně tak se k pronájmu uchýlila ale i řada lidí, kteří mají koupi vlastního bydlení v plánu, ale ještě doufají ve snížení cen nebo naopak se nechtějí v nejisté době nijak zadlužit.

Moravskoslezský kraj láká nejvíce

V průměru za celou republiku se sice poptávka po nájemním bydlení zvýšila jen o desítku procent, v některých lokalitách, jako je například Ostrava, však vyskočila až o 50 procent. Bytů v Ostravě je velká spousta. Lidé, kteří mají peníze a chtějí investovat, hledají něco zajímavého, a taky cenově nižšího, snaží se stlačit ceny bytů, protože mají hotovost. Největší je zájem u pronájmů menších bytů – hlavně garsonky a 1+1, což je ale již dlouhodobý trend.

Výhoda krize: paneláky zlevňují

I tak nepříjemná věc jako je finanční krize sebou přináší i jistá pozitiva. Jedním z nich je i fakt, že dochází ke snižování cen zejména panelových domů. Konkrétně u bytu o velikosti 3+1 v Opavě jde o snížení ceny o 300 až 400 tisíc korun. Kvůli přísným podmínkám pro získávání hypoték ale i tak leží výhodné bydlení na pultech realitních kanceláří.

Je dobré investovat do bydlení?

Ceny nemovitostí jsou v letošním roce rozhodně příznivější, v porovnáním s minulými lety. Kvůli finanční krizi řada lidí přišla o práci, banky nejsou příliš přívětivé v otázkách úvěrů a hypoték, mnozí lidé se bojí investovat v nejisté době krize a ani přesným stavem HDP pro  tento rok si nemůže být nikdo jist. Každopádně to rozhodně neznamená, že by nemovitosti ztrácely na své hodnotě, nebo se dokonce stávaly nevýhodnými investicemi – spíše naopak. Máte-li hotovost, dá se říci, že následující dva tři měsíce budou ideální dobou.

Z pronájmu může být dobrý přivýdělek

Jasné je, že ti kteří disponují volnými prostředky jsou na tom teď velmi dobře. Jedním z nových trendů je, že movitější lidé dlouhodobě zhodnocují své úspory tím, že třeba koupí byt a ten následně pronajímají. K poklesu tržního pronájmu nedošlo tak razantně jako u cen bytů a tudíž se tato investice ještě více zatraktivnila.

Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková

2.2.2009 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist