Zahradní nářadí – po tuhé zimě chce zkontrolovat!

Jaro už je definitivně tady a s ním i důvod začít se zajímat o zahrádku. Sněhová peřina konečně roztála a odkrývá první květy, ale připomíná tak i spoustu práce. Pokud máte dostatek kvalitního náčiní, půjde to mnohem lépe.

Je čas otevřít dveře zahradního domku nebo kůlny a podívat se, na co jste už přes zimu dávno zapomněli – na zahradní nářadí. Možná budete muset něco vyhodit, něco dokoupit, každopádně nenechávejte nic na poslední chvíli. Shánět novou sekačku ve chvíli, kdy vám roste trávník nad hlavu, je pozdě.

Máte štěstí, že dnešní doba je plná pomocníků, kteří k uvedení do činnosti nepotřebují pouze lidskou sílu. Spoustu náčiní dnes koupíte i v elektrickém nebo motorovém vyvedení. Pro větší zahradu je lepší sáhnout po elektrice, nemáte-li ovšem za domem deset hektarů, klidně pracujte manuálně dál.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Mechanické nebo elektrické zahradní nářadí?

V současné době jsou i mechanické přístroje mnohem důmyslnější a riziko zranění nebo přetažení se tak minimalizuje. A navíc, zahrádka je mnohdy přece pro potěšení, kterého lze někdy docílit jen s manuálními pomocníky v ruce.

Co po zimě zkontrolovat? Bez čeho se na zahrádce ani letos neobejdete? Výčet nebude nijak neobvyklý, někdy je ale lepší mít všechno pěkně při sobě než lovit v paměti. Takže vzhůru do kůlny.

Motyka, rýče a spol.

Motyky a rýče nesmí chybět na žádné zahradě. Zkontrolujte, jestli stále drží dřevěné násady a jestli dřevo vlhkostí nezměnilo velikost. Obrovskou pomocnicí je motyka na plevel. Pokud se budete muset vydat pro nové nářadí do obchodu, nebojte se je vyzkoušet. Rýt a kopat s nimi potom budete vy a pohodlný úchop je stejně důležitý jako schopnost kopnout do země.

Nezbytným zahradním náčiním jsou i sekerka s pilkou. Zkontrolujte, jestli jsou dostatečně ostré, jinak se můžete nebezpečně poranit a navíc mnohem více nadřít. Jednoruční pila by měla být vybavená ochranou prstů.

Zahradní nářadí musí fungovat

Vidle, lopata a hrábě patří k zahradním evergreenům. Vidle se hodí při přehazování kompostu, ale i při práci s trávou nebo spadaným listím. Lopata je klasicky nejuniverzálnější nástrojem, vozíme ji v autě, máme ji doma v bytě, ani na zahradě proto nesmí chybět. Vybírejte ji pečlivě. Nebojte se ji vyzkoušet už v prodejně a zkuste ji naložit třeba pískem. Lopata nikdy nesmí být příliš těžká.

Na zahrádce nejsou jen květiny a tráva, ale i stromy a keře, kterým taktéž patří náležitá péče. Neměli byste proto zapomenout zkontrolovat stav nůžek na květiny, kos, srpů a křovinořezů. Ten se hodí především na živý plot a rostliny s trny. Poslední dobou dokonce s úspěchem nahrazuje klasickou kosu.

Nejen tradiční nářadí se ale může ve vaší kůlně letos objevit. Zkuste pomocníky, kteří vám ulehčí i ty nejnepříjemnější činnosti. Patří mezi ně vytrhávač plevele nebo drtič větví. Pamatujte na to, že čím kvalitnější zahradní nářadí, tím kvalitnější práce a také zahrada! Tady se šetřit nevyplatí.

Další informace ve článku Doneste si z procházky ingredience na jarní salát

Martina Tlachová
Foto: cheapseads.com, dec.ny.gov, gardening-tools.us, garden-tool.info, ehow.com, tinyfarmblog.com

30.3.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist