Zahradní nábytek a garden party

Blíží se teplé období, kdy již bude možné trávit delší dobu v obytném exteriéru. K jeho skutečnému obydlení je potřeba vybavit jej nějakými vhodnými zařizovacími předměty a teprve pak tedy bude možné např. posnídat na zahradě a nebo uspořádat nějakou tu garden party.

118139-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Zahradní nábytek musí splovat celou řadu kritérií, která se budou lišit v závislosti na způsobu využívání takového nábytku. V prvé řadě je nutné určit, zdali nábytek bude v rámci sezóny trvalou součástí zahrady a nebo jestli bude před nepřízní počasí uklízen. Jinými slovy. Jde jen o rozhodnutí, zdali bude zahradní nábytek vybírán primárně podle praktických hledisek a nebo jestli se bude také klást důraz na jeho pohledovou kvalitu. V zásadě se dá celá problematika zredukovat a představit jako tři základní oblasti výběru, které jsou vlastně materiálovými skupinami nábytku, jinými slovy: plast, dřevo a kov.

Inspirativní fotogalerie zahradního nábytku

Dřevo

Dřevo je tzv. teplý materiál, je přírodní a těžko najdeme obytný exteriér, který by s ním byl v nějakém zásadním rozporu. Většinou to bude naopak. Pokud tedy dřevěný nábytek, pak je nutné, aby byl pro použití v exteriéru určený, což znamená v pravé řadě, že musí mít odpovídající povrchovou úpravu. Ta zamezí vnikání vlhkosti do samotného těla dřeva a uchrání nábytek před znehodnocením. Povrch nábytku by měl být také ve srovnání s běžnou úpravou odolnější proti oděru. Jména a vlastnosti správných povrchových úprav, laků, olejů a mořidel nemá smysl uvádět. To, co by mělo zákazníka zajímat, je záruční list, ve kterém bude jasně napsáno, že se jedné o nábytek venkovní. Z toho vyplívá jiný mechanizmus posuzování případné závady. Pokud tedy zakoupený nábytek na zahradě zmokne a začnou se mu např. třepit rohy, může se zákazník cítit podvedený a vše úspěšně reklamovat.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Kov
Kovový zahradní nábytek je svého druhu extravagancí, která by měla být zvážena ve vztahu k charakteru obytného exteriéru. Často vytýkanou vlastností kovu je jeho chladný povrch, které může být v kontaktu s tělem nepříjemný. Nejedná se přitom jen o kontakt v rámci sedákové a opěrákové části, ty bývají ošetřeny pastovou výplní nebo použitím nějakých polštářů atp., ale i část připadající područkám. Povrchová úprava kovu vhodná pro jeho exteriérové použití je věc, které se nemá smysl věnovat a můžeme ji vnímat jako samozřejmost. Kovový nábytek by neměl mít problémy s celosezónní instalací v exteriéru.
 
Plast
Plastový zahradní nábytek je nejlevnější a také (právě proto) nejčastější variantou. Plast je v rámci běžného zaházení nezničitelný, vlhkost mu nevadí, může donekonečna moknout, plastové židle, podobně jako kovové, bývají často stohovatelné a tedy skladné. Pokud je ten nejlevnější plastový nábytek vystavený celý den přímému letnímu – horkému slunci, může se stát, že ztratí svou pevnost a změkne.Tato vlastnost může způsobit řadu i komických situací.
I plast může být atraktivní a zajímavý praktický doplněk obytného exteriéru.
Jaroslav Zákolanský
Foto Nábytek Fišer s.r.o., SIESTA BOHEMIA spol. s r.o, JYSK s.r.o
12.4.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist