Zahradní lahůdky

Pokud se někdo někde zmiňuje o „zahradních lahůdkách“, pak mívá většinou na mysli nějakou specialitu vznikající např. na zahradním grilu. My si ale v tuho chvíli představujeme těch několik namátkou vybraných doplňků obytného exteriéru, které jsou jeho užívání a zároveň jeho pohledovou kvalitu schopny pozvednout lidově řečeno o „tisíc procent“ a fungují vlastně jako tvůrci nějaké více méně podmanivé atmosféry. Pokud chcete znát jejich ceny a výrobce, napište si o ně do redakce vložením komentáře – příspěvku pod tento článek. Tuto možnost najdete dole na stránce jako odkaz „přidat příspěvek“.

110635-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Ohniště
Pod pojmem „ohniště“ a navíc ve spojení se slovy jako „zahrada“ či „obytný exteriér“ se většině uživatelů vybaví zřejmě sezení v kruhu a do stejného tvaru pak uspořádané kameny s hromadnou hořícího dřeva  uprostřed. V tuto chvíli ale máme na mysli ohniště spíše jako v podstatě čistě jen „výtvarný“ či estetický prvek onoho obytného exteriéru. Oheň zde slouží pro navození více méně intimní atmosféry, která bývá žádoucí při pořádání různých slavností, party a večírků, ať už trávených v početné skupině hostů a nebo v uzavřené společnosti. Oheň asociuje zcela přirozeně volnost, bezpečí, smyslnost a stejně tak je schopen oslovit a vyvolat některé ze zbývajících atavizmů, které se člověk v dnešní době snaží často velmi úporným způsobem skrýt.
 
Olejové lampy

Podobným způsobem, jako zmíněné ohniště,  pak fungují také olejové nebo plynové lampy navozující atmosféru doby, kdy oheň byl jediným zdrojem světla. Jakákoliv takto autentická cesta do minulosti vždy vyzní pro někoho možná romanticky, pro jiného má oheň zase příslib idealizovaných hédonistických svátků starého Říma.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

„Designový“ zahradní nábytek? 

Na zahradu většinou zamýšlíme umístit něco v prvé řadě praktického, sekundárně pak něco tzv. hezkého. Termín designový pak nejčastěji spojujeme se zařizovacími předměty obytného interiéru. Je logické, že nábytek pro venkovní použití bude muset splňovat v prvé řadě praktické parametry tak, aby vůbec snesl drsnější podmínky exteriéru, tedy jakékoliv jiné podmínky než podmínky čistě pokojové. Ale na druhou stranu, když už je jednou výrobcem garantováno, že ten který nábytek je určen pro venkovní použití, tak pak už přece nic nebrání tomu, abychom se při jeho výběru orientovali čistě  podle vzhledu a zapomněli na svého druhu klišé, které velí, že na zahradu patří apriori něco selského či made in natura.  Není podle nás nutné, aby na zahradě byl bezpodmínečně nábytek dřevěný, tedy ten, který tzv. podtrhuje tu tzv. přírodnost obytného exteriéru.  A co Vy na to?

Jaroslav Zákolanský

foto:Line, forliving.cz

10.7.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist