Zahradní krb, postavte si ho samy! Jak? Díl třetí

Zahradních krbů je dnes na trhu nepřeberné množství. Jenže co by to bylo za domkáře, kdyby si nedokázal tuto konstrukčně jednoduchou stavbu postavit sám. Jak na to?

Základem každého zahradního krbu je samozřejmě ohniště. Myšleno funkční ohniště, které by mělo by být nejlépe ze tří stran uzavřené. Rozhodně by neměl chybět ani grilovací rošt a kvůli otravnému dýmu rovněž lapač kouře.  Zařízení, usměrňující a odvádějící kouř tak, aby se volně nerozptyloval v prostoru.

Zahradní architektura

Nejjednodušší krby se stavějí z cihel či tvárnic, maličko složitější pak z opracovaných kamenů. Svého času se dokonce na silnicích ztrácely dlažební kostky a v nejedné zahradě ještě dnes najdete zahradní krb s udírnou,sestavený právě z takto opracovaného kamene. Fantazii se meze nekladou, takže klidně použijte i kombinace několika materiálů (kamene, keramiky, plechu, cihel, betonu…) Vždy ale mějte na paměti, že by to měly být materiály odolávající povětrnostním podmínkám. Pro stavbu stacionárního zařízení je důležitý výběr správného místo. Pokud to zahrada umožňuje, najděte v ní místo pokud možno bez průvanu, na závětrné straně. Není-li, postavte krb kde to situace dovoluje a následní k ní vybudujte ochranou stěnu, případně tuto zábranu vytvořte dosazenou zelení. Intimní prostředí kolem krbu získáte dodatečnými terénními úpravami, umístěním laviček, venkovního sezení,umělého jezírka, skalky a dalších prvků.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

…a zedničina

K vytvoření základů (lze vyhloubit, umístit bednění a vytvořit malou základovou desku) se hodí několik větších kamenů, které zapustíte do země, případně spáry mezi nimi vyplníte betonem. Poté vystavíte asi 45 cm vysokou a 50 cm silnou základní zeď a kolmo k ní přistavíte další kameny tak, že vznikne ohniště ve tvaru písmene U. Je-li síla postraních stěn 35 cm a vnější obvod ohniště měří 130 x 130 cm, vznikne uvnitř prostor s plochou 60 x 60 cm, kam posléze instalujeme rošt. Zbytek díla už je na naší fantazii. Jinou variantou jsou cihly, z nichž nejvhodnější jsou tzv. lícovky. Existuje možnost vestavby zahradního krbu například přímo do okrasné zídky či vytvoření přístavby k některé stěně objektu garáže nebo domu. Zajímavým řešením je vytvoření krbu, jako součásti kamenné opěrné zdi ve svahu. Odkopáním terénu získáte rovnou plochu vhodnou k sezení a zároveň vyvoláte potřebu vystavět tuto opěrnou stěnu, aby se část odkopaného svahu nesesouvala. Venkovní stěnový krb může mít odvod kouře umístěn právě ve svahu

Krby – inspirativní fotogalerie

Nezbytné doplňky

Správný krb by měl mít vždy dva rošty. Spodní s hustšími oky nebo příčkami slouží jako ohnišťový rošt na dřevo nebo dřevěné uhlí (pod ním by měl být snadno přístupný popelník), horní je určen k vlastnímu grilovaní. Měl by mít možnost výškového nastavení do několika poloh (blíže k ohni nebo dál od něj). Snadným vyjmutím tohoto roštu vznikne prosté ohniště s možností opékání uzenin jako u normálního otevřeného ohně nebo jen tak na koukání do uklidňujících plamenů. Jako součást zahradního krbu se většinou staví i krytý prostor ke skladování dřeva nebo dřevěného uhlí. Složitější a technicky dokonalejší variantou je pak sestava letní kuchyně, kdy lze zahradní krb využívat i k přípravě vařených, pečených, grilovaných či smažených pokrmů.  Zde je třeba počítat i s prostorem k uskladnění nádobí a pomůcek, vhodná je i přípojka elektřiny (třeba právě k pohonu grilu) a nejlépe i vody, pracovní stůl apod. Letní kuchyň je dobré napojit přímo na komín domu, aby spaliny, pára a zplodiny nezamořily okolí.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

7.3.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist