Zahradní krb kontra přenosný gril – čím zkrášlit svou zahradu?

Ještě stále se rozhodujete, zda si pořídit do zahrady či na terasu zahradní krb nebo pouze přenosný zahradní gril? V následujících odstavcích se vám pokusíme přiblížit klady a zápory obou způsobů řešení zahradního grilování z několika následujících hledisek.

Prostorová náročnost a hmotnosti

U zahradních krbů je nutno počítat se zvýšenou hmotností, vyšší prostorovou náročností a menší, nikoliv však vyloučenou, možností dodatečného přemisťování. Naproti tomu zahradní grily lze snadno uschovat, přemisťovat, neboť jejich váha je většinou pouhým zlomkem hmotnosti krbu. Nechce se Vám ale po grilování čistit a ukládat grilovací zařízení? Chcete mít na zahradě stabilní prvek sloužící ke grilování, který Vám bude kdykoliv k dispozici? Pak je pro Vás rozhodnutí z tohoto hlediska jasné. Zahradní krb! Navíc i kvalitní stavebnicový zahradní krb lze v případé nutnosti či změny dispozice opět rozebrat a přemístit na nové místo.

Typ paliva či energie

V přenosných grilech je možno jako zdroj tepla používat grilovací uhlí ať už briketované či přírodní. Další možností jsou grily plynové či elektrické. Výhodou je velmi rychlá příprava ke grilování, snížená kouřivost, pohodlná obsluha. Nevýhodou pak nutnost zdroje elektrické energie či hlídání zásoby plynu v plynové bombě. Pro někoho je ale absence „aroma hořícího dřeva“ nepřekonatelná. Přenosné grily jsou na svém palivu „závislé“ a většinou není možno u jednoho typu používat různé typy – např. dřevěné uhlí a plyn.

U zahradních krbů je jako s hlavním palivem počítáno s dřevěným uhlím nebo, je-li to povoleno v návodu k použití, se dřevem. Dřevo musí být pochopitelně čisté, vyschlé a minimálně smolnaté. Grilováním na kvalitním dřevěném uhlí či na vhodně roztopeném dřevě získávají grilované pokrmy teprve tu správnou charakteristickou chuť a vůni. Pokud jste zapomněli koupit dřevěné uhlí, ale máte v blízkosti les – nevadí, můžete tam nasbírat suché spadané větve či drobné kousky dřeva. Krb však při použití dřeva a otevřených plamenů nepřetopte! Správné použití dřeva bude v návodu jistě vysvětleno.

Estetická stránka řešení

Některé zahradní plechové či jiné grily jsou krásným designovým moderním kusem se spoustou technických vychytávek a bezesporu s výbornou užitnou hodnotou. Postavit lze proti tomu u zahradních krbů možnost dokonalého začlenění do architektury zahrady, které tím přidá na hodnotě. Je to výborná volba pro ty, kteří chtěli stabilní řešení při zachování rozebíratelnosti.
A plápolající oheň v otevřeném krbové ohništi je určitě vhodným doplňkem každé zahrady.

„Společenská“ hodnota řešení

Zahradní krb, ať už stavebnicový či stavěný na zakázku, se stává po grilování a přihození polínka svým otevřeným ohněm přirozeným stmelujícím prvkem společnosti. A je už jedno jedná-li se pouze o zahradní večeři či večerní oslavu. Teplo a svítící otevřené plameny jsou vždy zárukou přívětivé atmosféry.  To zahradní přenosný gril nedokáže. Rovněž i takové jednoduché klasické opékání buřtů je přirozeně jednodušší nad rychle rozdělaným ohýnkem v zahradním krbu než s pomocí plechového přenosného grilu. Proto je dobré volbu grilovacího zařízení pečlivě zvážit, aby čas, který trávíme se svými blízkými, se stal ještě příjemnějším.

Finanční náročnost

Zahradní přenosný gril lze pořídit od velmi levných až po luxusní. Za běžné rozmezí cen lze považovat 3-6 tis. Zahradní krby střední velikostní kategorie /stavebnicová betonové konstrukce, kvalitní materiály, možnost využití široké škály příslušenství/ lze pořídit již od 7 tisíc korun.  V případě velkorysého rozpočtu na zahradní krb lze v případě krbů stavěných na zakázku dle projektu utratit i hodně přes sto tisíc.

Po důkladném zvážení všech výše uvedených hledisek lze volbu mezi zahradním krbem a přenosným grilem provést odpovědně. Rozhodně je důležité si zástupce obou řešení prohlédnout buď fyzicky ve vzorkovně vhodného dodavatele, nebo s pomocí podrobných prospektů výrobce společně s dostupnými informacemi na webu.  Přejeme šťastnou ruku při výběru.

28.11.2014 10:31

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist