Zahradní dekorace musí tvořit harmonii s okolním prostředím

Zahrada není jen o stromech a květinách, ale také o venkovním nábytku a vkusných dekoracích. Mohou jimi být truhlíky, květináče, fontány, sochy, ozdobné studny, kovová nebo dřevěná loubí, možná i sádroví trpaslíci.

obr.11_haddonstone_aquastack-pebble-bowl-fountain-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Amaroni Home

K zahradě dekorace neodmyslitelně patří. V tomto článku najdete pár tipů, jak je vybírat, aby se hodily právě do té vaší zahrady, případně kam je nejlepší je umístit, aby zapadly do celkové koncepce a nenarušovaly přirozenou přírodní harmonii.

Květináč dejte doprostřed záhonu

Na záhonech, kde máte zasázené cibuloviny, jako jsou narcisy nebo tulipány, zbývají po jejich odkvětu prázdná místa. A právě tam můžete umístit na zbytek léta keramický květináč nebo jinou zajímavou nádobu. Není nutné pořizovat nějaký venkovní designový kousek, stačí se pořádně rozhlédnout třeba na půdě. Když doma žádnou vhodnou nenajdete, určitě uspějete a levně nakoupíte v různých výprodejích nebo bazarech.

Velmi dobře bude vypadat třeba keramický krajáč nebo zelňák apod. Ale pozor! Nedávejte tam nic křiklavého. Zbytečně by to odvádělo pozornost od okolních rostlin. Ideální je nádoba dobře viditelná, tvarově zajímavá a v přírodních barvách. Pokud přesto chcete něco „veselejšího“, slaďte alespoň barvu nádoby s kompozicí rostlin na záhonu tzv. „tón v tónu“.

Máte rádi sošky?

Pokud ano, pak byste se pravděpodobně cítili skvěle v barokních zahradách, v nichž nesměly sochy nejrůznějších zvířat nebo bohyň za žádnou cenu chybět. V současných zahradách se naopak tyto plastiky vyskytují poměrně sporadicky. Pokud se vám nějaká replika přesto zalíbí, nezdráhejte se a klidně si ji kupte.

Důležité však je, abyste jí vybrali dostatečně důstojné místo s vhodným pozadím, jímž může být například plot porostlý zimostrázem, tisem nebo kapradinami.

Do země zapíchněte dekoraci na tyči

Nejjednodušší je ozdobit zahradu dekoracemi na tyči, které se dají snadno zapíchnout do hlíny. Mohou být z keramiky, sádry, kovu nebo dřeva. Navíc jsou velmi variabilní, protože můžete měnit jejich výšku podle potřeby, například podle toho, co zrovna v jejich okolí kvete.

Kdy je to ozdoba a kdy kýč?

Na takovou otázku byste obtížně hledali odpověď. Každý z nás to cítí jinak a každému se líbí něco jiného. Proto si vybírejte zahradní dekorace podle svého vkusu a okolní barevné kompozice. Při jejich umísťování se však vyplatí dbát na to, abyste prvky určené k pozorování nebo obdivu umístili blízko venkovního sezení nebo alespoň hlavní cesty. Velké a nápadné kousky můžete naopak s klidem nainstalovat do vzdálenějších koutů.

Text: Ivana Kukalová

15.5.2017 10:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist