Zahrada na podzim ještě nespí

Podzim doklepal na dveře a neohroženě vstoupil dál. Nejenže se projevuje na našich náladách a nechává slunce zapadat čím dál dřív, ale potichu se vkrádá i do našich zahrad a zahaluje je šerem a zimou. Jak jeho moci využít a připravit na ni květiny a stromy?

126889-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Pokud chcete příští rok pyšně opečovávat nové stromky, neváhejte je zasadit právě na podzim. Jehličnany, vřesy a listnaté keře mají svůj čas výsadby právě v době, kdy se teploty v noci začínají nebezpečně blížit nule.

I proto nezapomeňte choulostivější a křehčí rostliny zazimovat. Nenápadně přikryjte rostliny chvojím a nechte je tak doslova přečkat zimu pod peřinou. Kromě toho nasypte ke středům keřů staré opadané listí nebo zeminu, aby kořeny při nejbližší příležitosti nezamrzly.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Zahrada na podzim: přesuňte jabloně a prořežte růže

Pokud chcete přesadit meruňky, broskvoně, jabloně nebo hrušky, nastal ten nejvyšší čas. Samozřejmě se od vás nečeká, že vykopete díru uprostřed zahrady a přesunete tu nejkošatější jabloň blíže k plotu, spíše se soustřeďte na menší stromky, kterým vyberete to pravé místo na příští léta.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Zastřihněte živý plot a prořežte růže. Ustřižené části rostlin ale hned nevyhazujte a zkuste si je na chvíli nechat v domě ve váze. Každý kousek zeleně v interiéru vám zvedne náladu a zároveň vám pomůže cítit se i doma jako v přírodě.

Zahrada na podzim: přírodě blíž

Obzvláště teď na podzim, tedy ve chvílích, kdy vás první nižší teploty dokážou vyhnat ze zahrady mnohem dříve než jste byli za poslední dobu zvyklí, vám každý kousek přírody přesun ze zahrádky zpět do domu usnadní.

Chcete-li se na jaře kochat žlutými narcisy a barevnými tulipány a vaše záhonky už vám nestačí, vysaďte si do nových míst cibuloviny nové. Právě teď bez problémů zakoření a připraví se na tvrdou zimu, aby mohly na jaře potěšit vaše oko svými květy.

Zahrada na podzim: např. zkontrolujte jiřiny

Stejně tak vysaďte lilie a nezapomeňte zkontrolovat, jak se daří uskladněným jiřinám ve sklepě. Například přílišná vlhkost nebo i naopak sucho jim vůbec neprospěje. Na jaře bude potom pozdě přemýšlet, jak to, že jsou cibule tak prohnilé.

Pokud nějaké vypadají jinak než ostatní, a jsou například slabé nebo se na nich objevují zvláštní anomálie v podobě teček nebo výrůstků, raději je zlikvidujte hned. Nejste-li si jistí, je-li cibulovina skutečně nemocná, pro jistotu ji izolujte od ostatních a vyhoďte později, až si budete jistí, že na jaře z ní květina pro nemoc jistě nevyroste.

Další inspirace pro zahradu ve článku Zahradní přístřešky aneb kam s (ne)potřebným harampádím.

 

Martina Tlachová
Foto: zahrada.cz, priroda.cz, astronuklfyzika.cz, Uncyclomedia Commons, garden.org, Wikimedia Commons

22.9.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist