Zahrada mezi létem a podzimem

Počasí letošního roku dalo zahrádkám trochu zabrat. V podobném kontrastním rytmu přišel i podzim. Babí léto bylo radikálně přerušeno chladným, deštivým počasím, mnohde šlehly i přízemní mrazíky

Právě přízemní mrazíky pokazily radost z kvetoucích rostlin. Spálené vrcholy fuchsií, dosen, ostálek, ale i afrikánů prozradily jeho návštěvu. Pokud je rostlina zničená celá, jako třeba ostálky, vytrhneme ji. Ostatní můžeme omladit zastřižením postižených částí. Odstraníme i odkvetlé květy, aby nehyzdily stávající kompozice.

Na podzim čekají ale i radostnější práce. Ještě můžeme vysazovat sazenice nových trvalek, jehličnanů a stálezelených keřů, na stálé místo umístit dvouletky z přípravného záhonu. Předpokladem úspěchu je pečlivá výsadba s následující pravidelnou zálivkou, případně nastýlkou. Rostlina se musí řádně napít, aby ji zvýšený výpar vody nepoškodil.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Je čas i na jarní cibuloviny

Truhlíky s kvetoucími rostlinami prohlédneme, odumřelé ostřihneme a chráníme před mrazem. Ani tady nezapomeneme na přiměřenou zálivku a postupně je připravujeme na zimování. Letněné pokojovky začneme stěhovat do místnosti, počneme s těmi choulostivými, subtropické mohou ještě chvilku počkat. Pokles nočních teplot a slunce přes den vyhovuje i sukulentům, krásně se vybarvují do červena.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

V plném květu zůstávají na chráněném místě třapatky, begonie, muškáty, chryzantémy, známé pod názvem listopadky, vysoké rozchodníky, slaměnky, jiřinky, růže a další. Pečujeme o trávník, ještě ho posekáme, shrabujeme spadané listí. Nový vysazujeme v těchto dnech naposledy, jinak by tráva dobře nezakořenila a v zimě vymrzla.

Je vidět, že ani podzim nepřipraví zahrádkáři klidné nicnedělání, ale jeho práce a péče je zaplacena krásným pohledem na barevnou podzimní okrasnou zahradu a představou nového kvetoucího jara.

Jindřiška Kodičková
Foto Jindřiška Kodičkov

2.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist