Zahrada díky trvalkám, keřům a stromům hýří barvami po celý rok

Kdo z nás by nechtěl mít u domu alespoň kousek zeleně? Naštěstí i ta sebemenší zahrádka může mít díky vhodně vybraným rostlinám své neodolatelné kouzlo. Inspirací, jak na to, vám může být třeba tato parcela v Říčanech.

3terasak2ysdfpw1552947940-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: Jan Faukner

Rohový pozemek, který je otevřený do všech stran

Za-hrada, která je koncipována podle návrhu Jitky Tomsové z architektonické kanceláře atelier rouge, je situována v rezidenční části Říčan. Jedná se o parcelu, která má velmi specifické umístění – nachází se na rohu dvou ulic.

Navíc je její rozloha poměrně malá, avšak pohledům zvědavých sousedů z okolních domů se dá zabránit velmi obtížně. To je tedy základní charakteristika, z níž vycházela Jitka Tomsová při navrhování této Za-hrady, místa, které má poskytnout (navzdory své otevřenosti) příjemné útočiště a soukromí svým obyvatelům.

Na zahradu přes terasu s žulovou dlažbou

Omezený prostor podmiňuje, že každý detail je silně vnímán a musí být zohledněn. Za-hrada byla navrhována současně s domem a v blízké spolupráci s jeho projektanty. Tento fakt je podstatný pro vytvoření plynulého propojení interiéru s exteriérem. Zahrada obklopuje dům a je tedy jeho významnou součástí, ať již při pohledu zvenku, tak i zevnitř.

Cílem bylo vytvořit volný přechod mezi interiérem a exteriérem a umožnit jejich vzájemné prolnutí. Interiér se otevírá do zahrady žulovou terasou. Jednolitost dlažby nenásilným způsobem „rozbíjejí“ stromy a traviny.

Barevná proměnlivost souvisí s ročním obdobím

Za-hrada byla pojata jako vzdušná kompozice travin, trvalek a stromů, dynamická a proměnlivá během roku. Na jaře vykvétají cibuloviny, kvetoucí keře, přes léto až do pozdního podzimu pak velké okrasné česneky a trvalky.

V zimě zahradu definují stálezelené keře, okrasné traviny a výrazné keře typu červených svíd, se svými teatrálními rudými větvemi v kompozici s bílými kmeny bříz. Stromy a linie habrů dotvářejí vyšší úroveň zeleně a současně prohlubují pozadí zahrady.

Zajímavostí jsou fluorescentní subtilní tyčky, které reflektují proměnlivé světlo a doplňují kompozici rostlin. Jsou umístěny ve vzdušných travinách, jež mají obdobnou strukturu a podtrhují tak dojem zeleně povlávající volně ve větru.

21.5.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist