Žádosti o dotace na sociální bydlení už se hrnou

Od poloviny října přijímá Státní fond rozvoje bydlení dotace na výstavbu sociálního bydlení, konkrétně na výstavbu 124 bytů pro sociálně slabší občany. Dotace na stavbu těchto bytů je zhruba šedesát milionů korun, a za prvních pět dní rozjezdu programu obdržel Státní fond rozvoje bydlení již šest žádostí.

127068-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

O dotace na sociální bydlení je zájem

Šest přijatých žádostí v pěti dnech je podle Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) vynikající výsledek. „Počet prvních žádostí, díky kterým má vzniknout více než sto bytů pro sociálně slabé, jasně ukazuje na to, že poptávka po sociálním bydlení je u nás velmi značná. Právě tento nástroj pomůže současné složité bytové situaci u nás,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

K čemu a komu dotace na sociální bydlení poslouží?

Dotace jsou určeny jak fyzickým tak i právnickým osobám k uhrazení části nákladů na výstavbu podporovaných sociálních nájemních bytů. Finance mohou být čerpány jak na zcela novou výstavbu, tak i na vznik sociálních bytů pomocí rekonstrukce, nástavby nebo přístavby vhodné nemovitosti.

„Cílem dotace je podporovat výstavbu finančně dostupných nájemních bytů, které jsou určeny opakovaným příjemcům sociálních dávek v hmotné nouzi, osobám se sníženou soběstačností a seniorům,“ připomněl Rostislav Vondruška.

Podpora výstavby sociálních nájemních bytů je podle Ministerstva pro místní rozvoj jedním z nástrojů na zmírnění dopadů deregulace nájemného. Za ideálních rozpočtových podmínek by jich do tří let mohlo vzniknout až osm tisíc.

Podmínky získání dotace

Získání dotace na sociální bydlení má pochopitelně řadu kritérií, která je třeba splnit. Především musí zmíněné sociální byty sloužit nejméně 10 let jako sociální nájemní bydlení, a to v období 15 let od dokončení stavby. Pokud jde o konkrétní výši dotace, její celková výše, která se vypočte jako součet dotací na jednotlivé sociální byty, nesmí přesáhnout 30 % celkových investičních nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů. Výhodou dotačního systému je, že dotace je individuální na každý byt. Investor tedy může z plánovaného bytového komplexu vyčlenit na sociální nájemní byty jen určitý počet bytů a na ty pak jednotlivě žádat dotace. Dotace na výstavbu těchto bytů je v řádu cca 60 milionů Kč.

Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Ocenění nemovitosti lze získat online a zdarma

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

29.10.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist