Zabydlování, světlo a závěsné obrazy

Velmi často se hovoří o přirozené snaze tzv. zabydlet nový a nebo adaptovaný interiér, což jinými slovy a nečastěji znamená zaplnit jej množstvím drobností, ke kterým mají uživatelé bytu či domu nějaký osobní vztah. Onoho „teplého“ efektu lze ale dosáhnout např. pomocí závěsných obrazů, prostřednictvím vhodně zvoleného svítidla a nebo barev a materiálu závěsů.

124125-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Pod pojmem „zabydlení“ se vlastně míní vytvoření nějakého génia loci, který je vstřícný směrem k obyvateli interiéru. Takového efektu je velmi snadné dosáhnout použitím teplých barev a vytvořením prostředí, které je nějakým způsobem „přirozené“, podobně jako je přirozená např. přírodní krajina, ve které se cítíme dobře a která nabízí prožíváni pocitu zklidnění a kontemplace

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie záclon a závěsů.

Světlo

Zcela zásadním stavebním kamenem celého procesu zabydlování, je světlo. Jeho problematika se neomezuje jen na volbu lustru nebo lampy na čtení. Je potřeba počítat se světlem jako se strůjcem atmosféry v každé místnosti. Onen osobní, teplý a zabydlující efekt poskytují teplé barvy, zejména žlutá a oranžová. Opačným způsobem funguje světlo bílé, světlo zářivek, spořivých žárovek atd.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Se studeným světlem se dá pracovat a rozhodně jej není vhodní „zatracovat“ jako něco, co do obytného interiéru nepatří, nicméně, pokud je uživatel typem člověka, který vyznává intimitu ala světlo svíček, tlumené osvětlení atd., pak je rozhodně lépe začínat interiér osvětlovat teplými barvami. Barvu umělého osvětlení je možné ovlivňovat pomocí stínítka a také odrazové plochy. Svítí li např. zdroj v podobě nástěnného světla směrem vzhůru ke stropu, který je bílý, bude osvětlení místnosti v podstatě studené bez ohledu na např. oranžové – teplé stínítko takové lampy. Odrazové plochy přirozeně fungují i naopak, tedy studené světlo dopadající na teple barevně vyvedenou plochu získává opačnou psychickou teplotu. V neposlední řadě ovlivňují světelnou atmosféru v interiéru závěsy, které v případě zatažení „obarví“ přirozené světlo přicházející do interiéru.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Obrazy a umělecká díla
Umělecké díla mají schopnost vytvořit onen pocit zabydlenosti, který je velmi často realizovaný pomocí velkého množství drobných předmětů. Stačí si vzpomenout na často kýčovitě, přesto ale „domácky“ působící atmosféru v restauracích, kde se ono teplo domácího krbu snaží majitelé vytvořit pomocí harampádí rozvěšeného po zdech. Stejnou službu jsou schopny poskytnout umělecká díla, např. závěsné obrazy, zarámované fotografie, plakáty atp. Oním dílem přitom nemusí být přímo výtvor od Pabla Picassa. Stačí navštívit nějakou prodejní galerii s výtvarným uměním, nebo se projít po několika obchodech se starožitnostmi. Na trhu je celé řada „bezejmenných“ autorů, jejichž prodejní cena je víceméně symbolická a jejichž způsob či forma vyjadřování ale může být někomu velmi milá. Nakupovat umění není výsadnou horních deseti tisíc a co je či není umění je věcí v podstatě čistě subjektivní.

Obraz by měl být rozhodně zavěšen na místě, kde jej obyvatel vidí buďto při příchodu do místnosti a kdy je tedy „první“ dojem při vstupu určen právě tímto obrazem, a nebo na místě, které je proti oblíbenému gauči nebo křeslu, kde obyvatel nejčastěji odpočívá atd.

Obrazy – inspirativní fotogalerie

Dobré je neumisťovat obraz na příliš expresivním nebo jinak výrazném pozadí, které by s ním soutěžilo o pozornost. Vhodné je při umisťování myslet také v souvislostech a zvážit osvětlením místnosti, které by mělo zahrnout i stěnu či část stěny, kde obraz visí. Také není problém pořídit za několik málo stovek korun bodové osvětlení, které jednak vytvoří intimní atmosféru a zároveň „ze tmy“ místnosti vytáhne obraz včetně všeho toho, co pro obyvatele znamená. Příjemný den.
Jaroslav Zákolanský

Foto firem Foscarini a archiv autora

16.8.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist