Za Vánoční dárky chceme utrácet stejně jako loni

Celých sedmdesát procent Čechů chce i přes krizi o letošních Vánocích utratit za dárky minimálně stejně tolik jako loni. Poněkud větší opatrnost ve výdajích je letos vidět u žen, přičemž odhodlání utratit méně za dárky je silnější s rostoucím věkem nebo s klesajícím měsíčním příjmem. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C.

127214-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Vánoční dárky krize ohrozí jen minimálně

Téměř tři čtvrtiny Čechů se zatím nehodlají omezovat v rozpočtech na nákup dárků pro své blízké. A to i přesto, že pětadevadesát procent lidí současně uvedlo, že nechce řešit letošní Vánoce pomocí půjček. Méně letos utratí hlavně ženy, starší lidé a lidé s nižším příjmem. Všichni přitom svorně přiznávají, že rozhodnutí šetřit je výrazně ovlivněno ekonomickou krizí.

„Odhodlání uskromnit se při nakupování dárků potvrzuje také naše zjištění, že téměř nikdo nechce řešit letošní Vánoce pomocí půjček. V našem průzkumu vyjádřilo celých 95 % dotázaných kategorický nesouhlas s možností využití půjčky ve vánočním čase. Zda-li se tato čísla ukáží jako pravdivá, potvrdí však až aktuální údaje o využívání finančních produktů v období Vánoc, které budou známy začátkem příštího roku,“ říká Irena Bártová, ředitelka SC&C.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

Jaké Vánoční dárky letos poletí?

Nejoblíbenějšími vánočními dárky jsou různé maličkosti a kosmetika. Muži dávají přednost elektronice a praktickým dárkům do domácnosti a průměrná cena jejich jednoho dárku činí 1150 korun. Ženy raději obdarovávají knihami, penězi a oblečením a v průměru za jeden dárek utratí 860 korun. Dárky se ale výrazně liší také podle věku kupujících. Starší lidé velmi často dávají peníze, naopak nekupují elektroniku.

Komu a za kolik?

Co se týče průměrných investic do dárku pro jednu osobu, utratí muži za jeden vánoční dárek o 300 Kč více než ženy – průměrný dárek od muže pro jednu osobu má hodnotu 1150 Kč zatímco žena za jeden dárek vydá průměrně 860 Kč.

Z výsledků průzkumu, který provedla výzkumná agentura SC&C také vyplývá, že za vánoční dárky pro děti nejčastěji vydáme více než dva tisíce korun. Na své rodiče pamatuje celých 86 % dotázaných, kteří jim kupují nejčastěji dárky do 1000 Kč. Naopak na dárky pro prarodiče velmi často „zapomínáme“. Téměř polovina respondentů uvedla, že svým prarodičům na vánoce pod stromeček nedává dárky žádné. Z blízkých příbuzných poté přicházejí nejvíce zkrátka sourozenci, které neobdarovává 60 % dotázaných a téměř 20 % z nás jim kupuje drobné dárky v hodnotě do 500 Kč, uvádí agentura.

K nejdražším dárkům patří podle průzkumu dovolená a lázeňské pobyty, do kterých Češi průměrně investují okolo 10 tisíc korun. Následuje elektronika, za kterou lidé vydají v průměru necelých 5000 korun. Za dárky pro volný čas jako kola či brusle zaplatí okolo 4500 korun. Věci do domácnosti a šperky lidé kupují zhruba v hodnotě 3500 korun a za dárkové poukazy nejčastěji utratí necelých 3000 korun.

Další informace ze světa financování vánočních dárků ve článku Pozor na splátky

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

8.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist