Za šest let osm státních podpor

Kdo nechá uzavření smlouvy o stavebním spoření až na poslední měsíc v roce, může i za zbytek roku získat plnou státní podporu. Tato možnost pro většinu lidí není žádným překvapením. Výhoda se ale může zúročit v případě, kdy klient potřebuje stavební spoření co nejdříve ukončit a minimální dobu protáhne jen o jeden až dva měsíce nad rámec povinných šesti let. Pak může za „šest let a kousek“ získat až osm státních podpor.

Prosinec je každoročně měsícem stavebního spoření. Lidé, kteří mají zájem se zapojit do stavebního spoření, mají ke konci roku jedinečnou šanci tak učinit. Z hlediska splnění nároku na první státní podporu je úplně jedno, zda je smlouva založena na začátku, v polovině, nebo na konci roku.

Pro získání maximální státní podpory za tento rok na novou smlouvu je nutné provést dvě věci – ještě letos uzavřít smlouvu o stavebním spoření a také do konce roku poslat na svůj účet částku minimálně 20 tisíc korun. Přesněji do konce letošního roku je třeba, aby peníze na účet dosedly. Na konto je také nutné poslat o něco více peněz než oněch dvacet tisíc korun. Klient musí ještě počítat s tím, že spořitelna mu z částky na účtu nejdříve ztrhne vstupní poplatek – nejčastěji jedno procento z cílové částky. Proto například stavební spoření s cílovou částkou 250 tisíc korun znamená vstupní poplatek 2500 korun. Aby majitel takové smlouvy i letos získal plnou státní podporu ve výši tří tisíc korun, musí do konce roku vložit na své konto alespoň 22500 korun.

Pro úplnost je třeba počítat s tím, že si stavební spořitelna ještě něco ztrhne za vedení účtu. Jedná se o částku okolo 20 až 30 korun měsíčně. Teprve pokud po všech srážkách zůstane na kontě dvacet tisíc korun, má klient zaručenou plnou státní podporu. V opačném případě získá v prvním roce méně (15 procent ze zůstatku na účtu).

Osm státních podpor za šest let a pár měsíců

Je-li smlouva o stavebním spoření založena na konci kalendářního roku, může klient získat celkem osm státních podpor za šest let a jeden až dva měsíce. První státní podpora je za zbytek prvního roku a dalších šest podpor je za plnohodnotných šest celých let spoření. Pro získání osmé státní podpory stačí smlouvu o stavebním spoření po uplynutí šesti let protáhnout do ledna následujícího roku. V průběhu ledna klient na svůj účet opět vloží částku 20 tisíc korun a následně smlouvu vypoví.

Všechny naspořené prostředky včetně připsaných státních podpor získá do několika dní až týdnů (podle podmínek spořitelny). Dodatečně klient získá státní podporu za ucelený šestý rok (v pořadí sedmá podpora)  – v průběhu dubna roku. Poslední osmou státní podporu získá klient na podzim daného roku. Státní podpory si klient může nechat poslat na bankovní účet nebo složenkou.

Výsledkem je, že osm státních podpor se klientovi podařilo získat jen za dobu šesti let a jednoho až dvou měsíců – záleží na tom, kdy v lednu podal výpověď smlouvy. Je-li smlouva o stavebním spoření založena skutečně v posledních dnech roku a výpověď je po uplynutí celých šesti let podána hned v prvních dnech následujícího roku, osm státních podpor je možné získat za šest let a týden.

Klient však musí pamatovat na jednu skutečnost, že za rok, kdy na starou smlouvu nárokoval státní podporu (na počátku roku) již nemůže získat státní podporu. To pro případ, kdyby se v daném roce po výpovědi staré smlouvy rozhodl si založit nové spoření.

Radek Šalanda
Foto: Radek Šalanda
20.11.2006 4:48
Více o tématu: stavební spoření

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist