Z EU dostaneme 13 miliard na zateplení

Celých 13 miliard korun z prostředků Evropské unie se podařilo získat Ministerstvu pro místní rozvoj na zateplování bytového fondu včetně panelových domů, i na další ekologické úpravy bytů. Vzhledem k tomu, že více než 26 procent Čechů bydlí v panelových domech, může tento fakt významně přispět k úsporám energie v České republice.

126172-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Dotace nyní pro všechny

Zástupcům Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se podařilo na Pracovní skupině pro strukturální opatření dojednat, že se čtyři procenta z celkové alokace Evropského fondu pro regionální rozvoj mohou využít k ekologickým investicím do bytového fondu. České republice se tím otevírá možnost finančně podpořit zateplování a další ekologické úpravy bytů a domů, a to dokonce bez ohledu na to, kde tyto nemovitosti stojí. Dříve přitom bylo možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro tzv. problémové čtvrti měst nad 20 tisíc obyvatel.

Pohádkových 13 miliard

Výše uvedená čtyři procenta z celkové alokace Evropské fondu pro regionální rozvoj představují sumu přibližně 13 miliard korun. Původní návrh počítal s investicemi ve výši tří procent, společným úsilím nových členských zemí se tento limit ale podařilo zvýšit na čtyři procenta. Na základě dohody Pracovní skupiny pro strukturální opatření se tak budou novelizovat tři evropská nařízení o evropských fondech. MMR od ledna převezme v rámci českého předsednictví tuto agendu od zástupců Francie.

Na dotace si ale ještě chvíli počkáme

Na získání dotací k ekologickým úpravám si ale budou muset žadatelé ještě nějaký ten měsíc počkat. Zapotřebí je schválení novelizace spolurozhodovací procedurou Rady EU a Evropského parlamentu a zbývá ještě také dohodnout s Evropskou komisí, prostřednictvím kterého operačního programu se finanční prostředky budou českým příjemcům rozdělovat. Podávání konkrétních projektů bude podle současných odhadů možné nejdříve za půl roku.
„Jsem připraven vyvinout maximální úsilí, aby bylo možné zateplovat bytové a rodinné domy z evropských prostředků co nejdříve, protože podpora tohoto typu bytového fondu patří dlouhodobě mezi mé priority,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Dotace u nás i z Panelu

Dotace na zateplování paneláků bylo dosud možné čerpat také z programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení. Jeho rozpočet je však dlouhodobě kritizován stavebníky a bytovými družstvy za malý objem prostředků. Pro rok 2009 Panel počítá s možností uzavřít smlouvy s příjemci dotací za 3,5 miliardy korun.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

6.1.2009 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist