Wabi-sabi – trend, který jde k podstatě

Čím dál více si ve světě sdílených informací o čemkoliv uvědomujeme potřebu osobního, čistě soukromého prostoru a tím je domov. Tady bychom měli najít útočiště bezpečné, pohodlné a harmonické, místo, které odráží a hýčká naši osobnost, které sdílíme jen se nejbližšími přáteli a rodinou. Jak takového prostředí dosáhneme?

bacl40031_01-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Quick-Step

Už dlouho v bydlení sledujeme trend návratu k přírodě, k předkům, poctivému řemeslnému zpracování. Vloni ovládl svět bydlení termín hygge, který dokonale ilustroval kolektivní potřebu „tepla domova“. Nyní ho nahrazuje japonský interiérový trend wabi-sabi, který jde ještě víc k podstatě – přidává potřebu autenticity a adoraci krásy, která tkví v nedokonalosti. Oba styly lze považovat za reakci na vzrůstající stres, který zažíváme v našich každodenních životech, a jsou doplněné o lehkou nostalgii dětství.

Dokonalost v nedokonalosti

Filozofií wabi-sabi je oslava nedokonalosti. Starodávný japonský životní směr zahrnuje mnoho elementů hygge, ale jde ještě o poznání hlouběji, a to přidáním potřeby autenticity. Namísto zaměření se pouze na pohodlí přidává vrstvu nedokonalosti pro ještě o něco více uklidňující atmosféru.

V tomto smyslu se jedná o kreativní odpověď na pokračující volání po dokonalosti: dokonalé auto, dokonalý domov, dokonalé tělo… Současně dnes lidé často trpí pocitem neovladatelnosti toho, co se děje. Výsledkem je, že touží po místě, kde se budou cítit jako doma, sami sebou a v bezpečí.

Příběhy a chutě

„Autenticita, která charakterizuje wabi-sabi, je manifestem sebe sama v nejrůznějších podobách,“ vysvětluje Fabienne Vanbrabant, nezávislý odborník na design, kouč a zakladatel IKAb design studia v belgickém Borgloonu.

Wabi-sabi disponuje jistou nostalgií, která se projevuje používáním starého nábytku. Každý takový kousek vypráví příběh bývalých majitelů, který můžeme číst prostřednictvím drobných poškození a nedokonalostí – patiny, chcete-li. Používané věci byly milované, dlouho sloužily v domácnostech a stále mají svou kvalitu.

Současně se bavíme o harmonii – rovnováze v životě. To znamená, že bychom měli mít přehled jak o vertikálních, tak o horizontálních liniích a stejně tak bychom měli dbát na vyváženost při použití jak studených, tak teplých materiálů.

A nesmíme zapomenout, že stejně nezbytná je chuť a vůle opustit věci, které do prostředí a celkové atmosféry nezapadají, se svým okolím neharmonizují.
„Všechno nemusí být nové: Udělejte ve svém domově prostor pro staré kusy nábytku, ze kterých dýchá život, které vyprávějí příběhy, jež nás spojují s minulostí,“ říká Fabienne Vanbrabant.

Rovnováha barev a materiálů

Stejně jako v hygge je i ve wabi-sabi klíčové použití přírodních materiálů, jako jsou kámen a dřevo. Vytvářejí pocitu tepla a bezpečí, vnášejí do interiéru přírodu a tak připomínají, odkud pocházíme.

Fabienne Vanbrabant vysvětluje potřebu použití přírodních materiálů ve spojení s potřebou autenticity. „Často se lidé zajímají o barvy a zapomínají na materiály. Přitom právě ty hrají ještě důležitější roli. Přírodní materiály, jako jsou dřevo, bavlna atd., vytvářejí atmosféru pokory a skromnosti. Pokud se bavíme o barvách, sytější odstíny (tmavě šedá, modrá a zelená), zemité barvy (cihlová, písková, olivová) a tlumené pastelové barvy jdou dohromady s prostředím, které charakterizuje útulnost a pocit autentičnosti.“

Přírodu se snažte přinést na co nejvíce plochách – vyzkoušejte například hliněné zdi, které jsou krásné a přispívají k vyvážené vlhkosti vzduchu v domácnosti, použijte dřevěné podlahy, a pokud vám to finanční nebo praktické důvody neumožňují, nebojte se jejich náhražek, současné technologie umí dokonalé napodobeniny laminátových či vinylových podlah v dřevodekoru či kamene, které jsou teplé, voděodolné a nenáročné na údržbu.

30.10.2018 10:30 | autor: Kateřina Šedivá
Více o tématu: dřevěné podlahypodlahy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist