Wabi-sabi není omáčka, nýbrž životní styl

Toužíte po tom, abyste si mohli přesně zorganizovat život, aby bylo doma dokonale uklizeno a vztahy vám klapaly na jedničku? Dejte si přitom ale pozor, aby toho perfekcionalismu nebylo příliš a všechno se vám nakonec nerozsypalo jako domeček z karet. Přece nejste stroj, nemůžete všechno pořád perfektně stíhat a být vzorem dokonalosti. Vypusťte páru a užijte si trochu přirozenosti a obyčejnosti. Možná se vám tím docela uleví. A abyste neměli výčitky, že nemáte všechno podle posledních trendů, berte to tak, že jste styloví. Skutečně se totiž jedná o životní styl a myšlení, které má název wabi-sabi.

11nedgis_lampadaire-loft-d9406-6-bras-blanc-l240cm-h150cm-jieldĂ-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Nedgis

Přestaňte závodit s časem

Návrat ke skutečné podstatě života, osobní svobodě, opravdové radosti a potěšení – právě to je součástí japonské filozofie wabi-sabi. Není to žádná novinka. Pochází už z 15. století a představuje přesný opak toho, co je dnes tak trendy. Hledá krásu v nedokonalostech, zemitosti a autenticitě.

Dejte věcem druhou šanci

Vybavení do bytu ve stylu wabi-sabi shánějte na bleším trhu nebo v bazarech. Rozhodně nečekejte, že uspějete v moderním nákupním centru. Musíte totiž hledat kousky ze starého, rozpraskaného dřeva, a ne moderní nábytek ve vysokém lesku.

Wabi-sabi je oslavou krásy, kterou hledá v příběhu předmětů, v jejich opotřebovanosti, která vzniká působením času, nepřízně počasí a každodenního používání. Podle této filozofie mají věci stárnout zároveň s člověkem, jeho tělem – a stejně tak, jako vypovídají o životě člověka vrásky v jeho obličeji, tak mají vypovídat o osudu jednotlivých předmětů různé vrypy, praskliny a štěrbiny.

Přírodní materiály a barvy uklidňují

Interiér zařízený ve stylu wabi-sabi nehýří pestrými barvami, ale těmi, které se běžně nacházejí v přírodě, jako je hnědá, zelená, šedá a bílá. Z materiálů jednoznačně vede dřevo, pak kámen, papír, přírodní tkaniny nebo proutí.

Klidné zemité tóny, jednoduchý nábytek, nepřeplněné místnosti hraničící téměř s minimalismem vytvářejí harmonický prostor. Ten má být podle wabi-sabi otevřený a čistý, aby člověka zbytečně nic nerozptylovalo ani nerušilo při rozjímání nad smyslem života.

Wabi-sabi si váží skromnosti a odmítá jakékoli plýtvání. Proto jsou pro něj charakteristické ručně tkané koberce, přehozy a pufy, doma vyrobené dekorace a smysluplné využití recyklovaných či opravených předmětů. Z bytu či domu proto odstraňte zbytečnosti a vneste tam víc přírody, jako jsou rostliny, samorosty nebo zajímavé kameny.

V ošklivosti je krása

Ve filozofii wabi-sabi, která vyznává návrat jedince ke kořenům, se ztotožňuje se skutečností, že stejně jako člověk, „stárnou“ i věci. Ale nečekejte, že v těchto interiérech však nenajdete naleštěné starožitnosti, které stojí spoustu peněz. Sem patří jednoduché kusy nábytku s přirozenou patinou, které „krášlí“ prasklina, rýha či oloupaný nátěr.

„Nedokonalá“ krása se nachází i na povrchové úpravě stěn. V interiérech zařízených ve stylu wabi-sabi najdete pohledový beton i neomítnuté cihlové stěny a samozřejmě nechybějí ani přiznané trámy.

Není tedy třeba zamaskovat rýhu na desce stolu, nýbrž ji naopak vnímat jako jedinečnost. To však v žádném případě neznamená, že se máte obklopovat poškozenými předměty s uraženými rohy či chybějícími částmi. A už vůbec nesmějí mít vady, které způsobují jejich nefunkčnost. Ty sem v žádném případě nepatří.

Definovat krásu je těžké, neboť každému se líbí něco jiného. I nedokonalé věci mohou být krásné a platí i to, že krása je pominutelná. To všechno je charakteristické pro styl wabi-sabi. Ale možná se kvůli tomu ani nemusíte doma pouštět do příliš velkých změn. Zvláště pokud tíhnete při zařizování interiérů k rustikálnímu nebo vintage stylu, které mají některé podobné charakteristické prvky.

20.3.2019 5:50 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist