Vzkaz z Eurocuciny: Kuchyně už od obývacího pokoje nerozeznáte

Kuchyně se vyvíjejí velice dynamicky. Směr, který nabraly před několika lety, na letošním milánském veletrhu Eurocucina nejspíš vyvrcholil. Splynuly s hlavním obytným prostorem, nejsou vidět, ale jsou moc pěkné.

Chvilku to trvalo, designéři se učili zacházet jinak s policemi či deskami, které slouží ke stolování, propojovaly a provazovaly kuchyňský prostor s místem obytným, kde žijeme společensky i odpočíváme. Už před dvěma lety jste mnohé sestavy jako kuchyňské na první pohled neviděli, z jistého úhlu pohledu se kuchyně naprosto skryla a tvářila se jako pokračování obýváku.

Materiál a barva

Letos se celý obytný prostor opticky sjednotil. Všude vládnou šedé a hnědé tóny, použité dřevo i tvar jsou stejné jako u ostatního nábytku. Jednoduše řečeno, celý obytný prostor je pojednán jednotně ve stejném stylu, materiálovém provedení i barvě. Není to tak pochopitelně u všech, ale trend je trend.

Bílá barva se znovu objevila před dvěma lety a její použití nenápadně sílí, vedle ní ale strká hlavu do kuchyně i černá. Aby decentní vzhled a temné málo barevné tóny nenudily, dbá se velice na doplňky, které kuchyňskou část ozvláštní a rozsvítí. Mohou to být tapety či fólie, vzdušné závěsy pro živou zeleň, osvětlení, vkládání barevných poliček a vitrín a další prvky, které zruší hrozící fádní vzhled.

Pokojový charakter

Dřevo nebo aspoň dřevěný vzhled v různých škálách odstínů převažuje, zmizela předloňská výrazná tendence k volbě světlého přírodního dřeva, sází se víc na tmavší pokojové tóny. Vzhled obýváku podporují i velké hladké skříně, za nimiž se ukrývá všechno, co je v kuchyni nutné pro práci, vaření, zpracování a skladování potravin. Oblíbený zůstává dřevěný masiv, který se může vkládat do ostrůvku a přesahovat jako stolní deska nebo tvořit rámec varné plochy. Zato dost výrazně mizí klasické kuchyňské závěsné skříňky, jsou vlastně zbytečné, protože za souvislými dveřmi skříňové plochy je místa dost. Uzavřené skříňky proto nahrazují otevřené police, které mohou nést mimo jiné i dekorace, které už s kuchyní nic společného nemají – je to další prvek potlačení.

Pořád jsou tu ostrůvky, které směrem ven do místnosti mají podobu a charakter pokojového nábytku. Všechno se tiše sune, i dveře od skříní můžete zasunout do mezery vedle polic, abyste při vaření měli přehled. Na konci práce stačí dveře zavřít a je uklizeno. Ke kuchyním, předvedeným v Miláně, se budeme samozřejmě vracet a obrazově se pokusíme zprostředkovat vám všechny změny a podoby dnešních kuchyní.

Text: Vladimíra Storchová

4.5.2016 9:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist