Vzdušný domov pro váš dobrý pocit

Prázdný byt působí neútulně, ale když ho přeplníte předměty, tak se v něm nebudete cítit o moc příjemněji. Bude na vás všechno padat. Při zařizování proto musíte brát v potaz nejen velikost, ale také světelné podmínky, okna ale třeba i výhled ven.

28386815779_3a906a1168_k-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Westwing.cz

Majitelé větších světlých bytů si mohou dovolit skoro všechno, ale pokud bydlíte v menším bytě, budete své nároky muset přizpůsobit. V garsonce nebude dobře vypadat mohutný masivní nábytek, který tolik milujete. Designéři v takovém případě doporučují použít jen minimum nábytku jednoduchých tvarů.

I taková maličkost jako nábytek na nožičkách prospěje lehkosti prostoru, pocitově se byt zvětší o podlahu, kterou vidíme pod nábytkem. Oblíbené dřevo pak do interiéru dostanete na podlahové krytině, na poličkách nebo můžete nábytek „okapotovat“ dřevěnými deskami na povrchu a na bocích.

Dalším řešením, jak prostor opticky zvětšit, jsou světlé barvy. To se může týkat jak výmalby, tak i nábytku. U bytových doplňků platí zase jiná pravidla. Mohou být samozřejmě barevně výrazné, ale nepřehánějte to s jejich množstvím. Zbytečně byste prostor zavalili lapači prachu. Zajímavou variantou jsou například barevné židle, které oživí prostor. Sáhnete-li po designových kouscích, přidáte interiéru na zajímavosti a originalitě.

Skryté úložné prostory

Čím menší byt, tím by měly být úložné prostory lépe schované. Vždy byste se měli zamyslet, zda by se někam nevešla šatna, a to i v případě, že obýváte jedinou místnost. Co ji třeba schovat pod vyvýšenou postel?

Jestli šatna neprojde, najděte místo na vestavnou skříň. Posledním řešením je pak velká šatní skříň se zrcadlem. Sice zabere dost plochy, ale všechno do ní schováte a zrcadlo napomůže k tomu, aby prostor vypadal větší. Rozhodně se vyvarujte mísení kombinace stylů komod a jiného nábytku a raději vsaďte na jednotnost a uspořádanost.

A propos, když mluvíme o zrcadlech – těmi nikdy nešetřete, nahradí chybějící okno, odráží světlo a nebudete-li se bát velké zrcadlové stěny, zvětšíte rázem celý pokoj na dvojnásobek.

Vsaďte na minimalismus

Panuje přesvědčení, že tento styl působí neosobně a sterilně, ale to není pravda. Existuje mnoho způsobů, jak ho zabydlet. K tomu vám pomohou jednoduché tvary a příjemné textilní materiály v podobě koberců, závěsů, plédů či polštářků. Výhodou minimalistického stylu je, že prostor bude vypadat vždy uklizeně. Navíc vás odradí od zbytečného hromadění věcí, nakupování zbytečností a lapačů prachu.

Do minimalistického interiéru se vám budou dobře kombinovat aktuální trendy, protože k neutrálním a jednoduchým tvarům a barvám se hodí všechno.

Buďte trendy

V roce 2018 se neobejdete bez výrazných barev. Tomuto roku bude nejvíce kralovat zelená, modrá a žlutá. To však neznamená, že si hned celou místnost vymalujete těmito zářivými barvami. Spíše vsaďte na barevné doplňky nebo zainvestujte do pohodlné pohovky v modré barvě.

Nejen v módě, ale i v bytovém designu se začaly objevovat květinové vzory – ale opět myslete na to, že nic se nemá přehánět. To platí i u tapet, které momentálně slaví velký boom. Rozhodně se vyvarujte tapetovat celou místnost divokými vzory. Spíše vsaďte na decentní vzor umístěný třeba jen na jedné stěně nebo její části. Skvěle to dokreslí atmosféru.

Co se týká materiálů, nešlápnete vedle, když dáte přednost dřevu a sklu. Nevyhýbejte se ani měkkým plédům, které ležérně přehodíte přes postel nebo pohovku, docílíte tím útulnosti. Velkou roli hrají světla, které dávají možnost dát průchod fantazii. Jednoduše zařízený byt zajímavé až extravagantní svítidlo posune do jiné dimenze.

Rada na závěr: Aby byl celkový výsledek doladěný k dokonalosti, důkladně si před zařizováním rozvrhněte, bez čeho se skutečně neobejdete. Vyvarujte se míchání stylů dohromady a spíše se snažte, aby do sebe vše zapadalo a hodilo se k sobě.

22.2.2019 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist