Vzduch našich interiérů: Jak na výběr vhodného systému

Kvalita ovzduší interiéru přímo a výrazně ovlivňuje nejen naši pohodu, soustředěnost a produktivitu, ale také zdraví a možné budoucí obtíže. Nedostatečná vlhkost, nadměrná prašnost a nečistota vzduchu, či minimum záporných iontů jsou nedostatky, které lze snadno řešit a je doporučováno jim věnovat dostatečnou pozornost.

128834-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jednoduchá či přenosná zařízení

Cenově nejdostupnějšími a současně v dnešní době nejpopulárnějšími zvlhčovači vzduchu jsou ultrazvukové přístroje, které lze pořídit v okolí ceny 1000 Kč. Tyto zvlhčovače vzduchu pracují na principu rozkmitávání kovové plochy, která roztříští vodu na mikroskopické kapičky.  Následně ji viditelně rozpráší do okolního prostoru, kde se během chvilky odpaří. Mezi výhody patří zejména tichý provoz a rychlost s účinností zvlhčování prostoru. Případně lze vybírat také mezi studenými zvlhčovači, které používají princip přirozeného studeného odparu pro vyfukování zvlhčeného vzduchu do místnosti. Tyto zařízení jsou vhodná zejména do menších místností, nebo jako osobní zvlhčovače pro problematickou zimní sezónu charakteristickou nízkou vlhkostí interiérů.

Kombinované přístroje s automatickou regulací

Avšak krom důležité vlhkosti v místnosti je vhodné sledovat i čistotu vzduchu a případně další parametry. Zde výrobci přináší kombinované přístroje, zpravidla již řazené mezi čističky vzduchu. Díky kombinaci tak přístroje nejen zajišťují správnou vlhkost, ale odstraňují nežádoucí pachy, cigaretový kouř, prach ve vzduchu i pyly a další mikročástice nepříjemné všem, alergikům obzvláště. U výběru kombinovaných přístrojů je důležité věnovat pozornost zejména výkonu ve vztahu k podlahové velikosti místnosti a následně zařízení vhodně umístit – vždy na zem, ne do blízkosti oken či dveří, ne na dřevěnou podlahu. Většina kombinovaných čističek vzduchu také disponuje různými autoregulačními schopnostmi, které je tak odlišují jak cenově, tak od konkurence. Je vhodné tyto údaje při výběru srovnávat.


Pokročilou technologii přináší Sharp Plasmacluster, který k výše jmenovaným schopnostem také zajišťuje ionizaci vzduchu a ničení bakterií pomocí této unikátní patentované technologie. Princip technologie se zakládá na přirozeném chemickém procesu, kdy kladné a záporné ionty obklopí mikročástice a následně je promění na molekuly vody a zbytkové neškodné částice.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Chcete-li se dozvědět více o kvalitě vzduchu v domácnosti, přečtěte si článek Vzduch našich interiérů: Má smysl o něj pečovat?
Informace a řešení nejen pro alergiky, astmatiky a ekzematiky přináší Snadný život.
Autor: MUC. Michal Štibor, Snadnyzivot.cz

Foto: nutrasilver.com,snadnyzivot.cz

23.11.2010 11:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist