Výzva pro architekty. Jak začlenit novostavbu do staré zástavby? Jeden skvělý příklad za všechny

V jedinečně zachovalé historické části Nového Města na Moravě se vedle sebe na protáhlých pozemcích tísní staré měšťanské domy a za nimi dnes již většinou nepoužívaná hospodářská stavení. Nicméně atmosféra dávno minulých časů je silně cítit a každá nová stavba ji může hodně uškodit. Tedy pokud by byla postavena bez ohledu na okolí a pouze sama pro sebe. Ukážeme vám, jak se to lze udělat správně.

Záměrem projektu byla novostavba domu pro občasné bydlení čtyřčlenné rodiny s tím, že se jednou změní na trvalý domov. Pro investora bylo také zásadní, aby byl zachován duch místa, struktura zástavby města a aby vzniklo dostupné bydlení v moderním standardu. Také se nabízelo propojení interiéru s prostorem dvora a vznik chráněné terasy, která bude orientována do slunné části pozemku. To vše byl úkol pro architektonický ateliér Igloo Architekti.

Kde se stavělo

Pro lokalitu s nejlépe dochovanou historickou zástavbou Nového města na Moravě jsou typické dlouhé úzké pozemky. Směrem k náměstí stojí obytný dům se dvěma nadzemními podlažími. Ve dvoře kolmo navazují původní hospodářské objekty umístěné podél vysokých zdí, oddělujících sousední pozemky. Všechny stávající stavby jsou zajímavé dochovanými architektonickými detaily, které spoluvytvářejí jedinečný genius loci. Z pozemku se nabízejí jedinečné průhledy na okolní domy, kostelní věž, vrstvení střech a zdi. Velmi příjemné prostředí nabízí také vnitřní dvůr. Je tam klid a přímo tak vybízí k propojení s interiérem stavby, přitom v samém centru města. Novostavba má vzniknout u hraniční zdi v „proluce“ mezi objektem původních chlévů a stodolou na jihovýchodní straně parcely, tedy v místě, které bylo již dříve zastavěno.

Jak vypadá novostavba?

Hlavním architektonickým konceptem je symbióza a pocitové splynutí nové přístavby se stávající strukturou staveb, avšak současným přístupem a architektonickými detaily, nikoliv kopírováním historických forem. Materiály použité při stavbě vycházejí materiálů tradičně používaných, tedy dřevo, ocel, hlazená režně bílá omítka, kámen, sklo. Pultová střecha je vyspádovaná do dvora a novostavbě je omítnutá bílou hlazenou omítkou. Vzhledem k tomu, že se pozemek nachází ve svahu, je dům rozdělen do několika výškových úrovní a díky tomu působí menší, než ve skutečnosti je. Vstup do domu tvoří jakýsi „krček“, který spojuje stávající chlévy s novou přístavbou. Okna jsou umístěna pouze tam, kde mají účel. Jejich čtvercový tvar a různé velikosti jsou odpovědí na různorodost okenních otvorů ostatních budov na dvoře.

Obvodové zdi jsou vyzděny na z vápenopískových tvárnic s vnějším zateplením. Stropy nad přízemím tvoří dřevěné trámy doplněné pomocnou ocelovou konstrukcí a vazba střechy je dřevěná. Na ní krytina z falcovaného titanzinkového plechu. Resumé? Celkové pojetí stavby nijak neruší okolní historickou zástavbu a hlavně splňuje vše, co si investoři přáli.

25.3.2022 11:30| autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist