Vyzrajte na předpověď počasí s meteostanicí

Také každé ráno marně pátráte, jestli je venku opravdu tolik stupňů, kolik ukazuje váš stařičký teploměr za oknem? Sledujete stromy v dálce, abyste odhadli jak silný je asi vítr a rukou vystrčenou do chladivého rána zjišťujete, jestli prší dostatečně na deštník, nebo ho můžete oželet? Pak právě pro vás bude docela jistě neocenitelným pomocníkem moderní meteostanice.

122031-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Meteostanice je něco víc, než jen teploměr. K dostání jsou v různém provedení, vybírat můžete nejen z pestrých barev a typů, ale také podle údajů, které meteostanice dokáže zobrazit. Zcela běžné je měření venkovní i vnitřní teploty. Vnitřní teplotu měří stanice v místě, kde je umístěna, vnější pak tam, kam jste umístili čidlo. Pokud nechcete mít informace z venkovního čidla zkreslené, snažte se jej umístit na severní nebo západní stranu domu a v dostatečné vzdálenosti od okna a všech tepelných zdrojů, které by mohly informace o teplotě zkreslit. Kromě teploty máte k dispozici také grafické znázornění počasí. Snadno tak zjistíte, jestli vás v nejbližších hodinách čeká slunečné počasí nebo déšť. Standardním vybavením je i vlhkoměr a barometr. Zvláště podle atmosférického tlaku lze velmi dobře předpovídat počasí. Jeho vývoj u některých stanic až na tři dny dopředu zobrazí přístroj pomocí přehledného grafu. Pro ty, kteří netuší, jak tlak vyhodnotit, doplňujeme, že rychlý a náhlý pokles tlaku předpovídá náhlou změnu počasí k horšímu, hlavně v letních měsících při nenadálých výkyvech směrem dolů dochází k prudkým přeháňkám a bouřkám. Pokud má tlak vzrůstající tendenci, pak nás čeká slunečné počasí.


U těch nejdokonalejších meteostanic, které se řadí mezi profesionální a které jsou také o poznání dražší, než ty klasické, najdete mimo jiné i informaci o síle větru, množství očekávaných srážek, ale i o aktuálních fázích měsíce, nebo času západu či východu slunce. Takové přístroje už je možné propojit i s počítačem, ovšem pro běžné použití jsou zbytečně nákladné.


Všechny typy meteostanic jsou řízeny radiových signálem, nemusíte si tak dělat starosti s aktualizací, automaticky se vám bude přeřizovat čas a datum, jak při změně letního a zimního času, tak i po výpadku elektrického proudu či vybití baterií. Při koupi by vás kromě vzhledu a množství zobrazovaných informací měl zajímat také dosah. Volte raději takové přístroje, které mají mezi stanicí a čidlem dosah více jak třicet metrů. Mějte na paměti, že při přenášení signálu musí překonávat překážky v podobě oken, nábytku a stěn. Výběr na trhu je opravdu široký, pořídit si můžete mechanickou stanici, kterou snadno sbalíte na cesty, běžnou digitální, kterou postavíte kdekoliv v místnosti, ale i v luxusním dřevěném provedení s ozdobnými budíky barometru a vlhkoměru, jež může být krásným dárkem k jubileu. Pro milovníky designu jsou k dostání i aparáty s podsvíceným displejem.


Máte pocit, že nikdo a nic nedokáže přesně předpovědět počasí, natož taková malá skříňka umístěná u vás v obývacím pokoji? Pak vězte, že pokrok opravdu nezastavíte a že i domácí meteostanice vykazují až osmdesáti procentní přesnost.

Petra Martišková
Foto: techfresh.net, gadgetsin.com, binbin.net, windandweather.com, weatherstationshome.net

13.12.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist