Vyzrajte na jarní úklid a mějte doma čisto pořád – díl druhý

Pokud už máte částečně uklizeno, zvládli jste okna a podlahu, máte vyhráno. Maličkosti, jako utírání prachu na zrcadlech nebo dělání pořádku v účtech už vám snad půjdou lépe od ruky, zvlášť když už máte to nejhorší za sebou a byt aspiruje na označení za zlatou klícku.

113014-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Zbavte se toho, co nepotřebujete. Vyházejte účty za boty starší než dva roky. Už vám stejně k ničemu nebudou. A mnohdy je potřeba vyházet i ty boty. Pokud si takto pročistíte svoje vlastní království, nezapomínejte na to ani v průběhu celého roku.

Vyházejte staré oblečení a kosmetiku

Pokud jste si na sebe už déle než rok nevzala tu halenku, co jste tehdy koupila výhodně ve slevě, pryč s ní. Vyhoďte ji, odneste na Armádu spásy nebo uspořádejte burzu s kamarádkami a oblečení, které už nenosíte, si navzájem vyměňte. Neobklopujte se zbytečnými věcmi, jen to zabraňuje vašemu bytu volně dýchat. Pokud budete dostatečně radikální, jste za půl hodinky hotová. Podobně zatočte i v koupelně s kosmetickými přípravky a léky.

Další dny konečně věnujte utírání prachu. Každý den jeden pokoj. Dvacet minut vám bude na jednu místnost bohatě stačit, ovšem v případě, kdy to vezmete opravdu z gruntu. Nejhorší je jen „objíždět“ prachovkou předměty, které na poličkách máte. Nejenže prach pořádně neutřete, ale navíc tahle činnost trvá mnohem déle, než pokud předměty vyskládáte, prach setřete, a věci opět vrátíte na poličku. Skutečně, je tomu tak!

Umyjte a vyleštěte zrcadla

Další den se vrhněte na zrcadla. Za rok už na ně určitě nasedala spousta prachu a pokud se v nich postupně přestáváte vidět, není chyba ve vás, ale skutečně v zrcadle. Umytí a přeleštění novinami vám nezabere víc jak deset minut. A příště to nenechejte dojít tak daleko, ale umyjte zrcadlo hned v té chvíli, kdy si všimnete třeba jen malé šmouhy.

Jeden den si sedněte k tomu šuplíku, co máte nejspíš v kuchynia je plný zbytečností – propisek, sáčků, gumiček, šumivých tablet… a nekompromisně vyházejte to, co už určitě potřebovat nebudete (propisky, které nepíšou, gumičky, které při snaze o jejich použití, prasknou, šumivé tablety, co vypadly z balení). A pokud si stále myslíte, že tyto maličkosti potřebovat budete, nakupte přihrádky a alespoň v nich udělejte trochu pořádek. Čtvrt hodinka bohatě postačí.

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací

Udělejte pořádek v ledničce i mezi cédéčky

Generální úklid si zaslouží i lednička. Vyházejte jídlo, které už rozhodně jíst nebudete, nenechávejte ho tam jen tak pro jistotu. Jedete-li na dovolenou, všechno, co by se mohlo zkazit, berte s sebou nebo dejte do mrazáku. Ledničku vyčistěte.

Udělejte si pořádek v CD a DVD. Pokud stále nemůžete najít oblíbený film nebo hudbu, protože v obalech je zkrátka něco jiného, chtělo by to jednou všechno uspořádat. Jinak časem nenajdete skutečně vůbec nic.

Zameťte si před svým prahem

A teď přichází na řadu vstupní dveře do domu nebo bytu. Máte-li byt jako ze škatulky, ale první, co návštěva uvidí, jsou umatlané dveře a rohožka plná zaschlého bláta, asi nebude výsledný dojem přesně takový, jak byste si představovali. A na závěr, až budete mít uklizeno, rozjasněte pokoj několika barevnými polštáři. A jaro může přijít, aniž by mu v tom cokoliv bránilo.

Martina Gajdošová
Foto: ivillage.com

15.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist