Vyzkoušejte si, jak se bydlí v New Yorku

Obdivovaný i zatracovaný, takový je prostě New York. Ve většině lidí vzbuzuje kladné či záporné emoce, ale přitom snad neexistuje člověk, který by o něm nikdy neslyšel. Rušné newyorské ulice, nonstop otevřené bary – zdá se, že toto město nikdy nespí. Pulzuje v něm život ve dne v noci a i zdejší bydlení má svá specifika.

1lagoon_villa-lumi-lisbon-to-moscow-floor-lamp-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Lagoon

Lidé posedle nelpí na jednom bytě, ale pronajímají si byty jiné, zatímco ty předešlé bez mrknutí oka opouštějí. Neshromažďují proto příliš věcí, aby se vyhnuli náročnému stěhování. Jsou svobodomyslní, potrpí si na originalitu, a to se promítá i do jejich interiérů. Přesto se však ani Newyorčané občas nevyhnou tomu, aby „okopírovali“ pár věcí od sousedů. Prozradíme vám, co nejspíš nebude ve většině newyorským bytů chybět.

Přes veškerou originalitu podléhají trendům

Inovativní, odvážná a „cool“ – taková je newyorská móda v oblékání, bytovém designu a vlastně i v životním stylu jako takovém. Všichni si tady zakládají na originalitě, dynamice, neustálé změně a schopnosti mít za všech okolností na tváři zářivý úsměv.

Kdybyste nahlédli do různých newyorských domácností, asi byste ale navzdory touze po originalitě mnohde našli několik podobných, ba dokonce identických věcí. Co je tedy typické pro newyorský styl bydlení?

Svítidla à la lampion

Papírová svítidla, ať již v čínském, japonském, nebo v západním stylu, najdete téměř v každé domácnosti. Visí nad jídelními stoly, stojí v relaxačním nebo čtenářském koutku, krčí se na nočních stolcích. Lampiony prostě nesmí chybět.

Neony

Pokud jde o osvětlení místnosti, dalším téměř nevyhnutelným prvkem v newyorských bytech jsou neonové nápisy. Nejen staré světelné reklamy nebo všeobecné zvolání typu Love, Dream nebo Hello. Ale i abstraktní tvary nebo univerzální symboly – pusa, srdce apod.

Vzorované koberce

Angličtina rozlišuje slova carpet a rug. To první označuje koberec, který zpravidla není vzorovaný, případně má jen nenápadný vzor a pokrývá podlahu od stěny ke stěně nebo alespoň zakrývá převážnou část místnosti.

Naopak rug je kusový koberec, často vzorovaný, který je menší než carpet. Může jít o malý kobereček do kuchyně nebo u postele, ale i o větší kus pod jídelním stolem.

Když chcete napodobit Newyorčany, měli byste mít v interiéru několik takových koberečků. Rug je prostě nevyhnutelnost.

Police

Newyorčané se často stěhují, a protože výtah není zdaleka ve všech nájemních domech, větší kusy nábytku často radši prodají, než aby ho přemísťovali z bytu do bytu. Možná právě proto upřednostňují nábytek, který se dá lehko rozložit nebo přemístit a přizpůsobit nové dispozici.

Místo masivních knihoven, komod a skříní, s nimiž se můžete setkat v běžných evropských interiérech, v New Yorku daleko častěji vidíte jen police zavěšené na stěně nebo v rozmontovatelných kovových rámech.

Čalouněný nábytek

Newyorčané si zjevně potrpí především na čalouněné opěrky, protože s nimi se setkáte v newyorských domácnostech opravdu často. Křesla, sedačky anebo čela postelí se středně tuhým čalouněním, často v sytých tmavých barvách – to je typické právě pro New York.

 

26.2.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist