Vyzkoušejte fígl, který dodá vašemu bytu šmrnc pařížských apartmá

Francouzská móda a elegance Pařížanek jsou všeobecně známé. Nicméně za pozornost stojí také pařížský styl bydlení. Prozradíme vám, který jedinečné kouzlo, díky němuž získá každý interiér tolik obdivovaný francouzský šarm.

1einrichten-design.de_ninety-couchtisch-marmor-groĂz-ox-denmarq-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Einrichten-design.de

Zapomeňte na napodobeniny

Už tušíte, proč je pařížský styl naprosto neodolatelný? Jednoznačně za to mohou živé květiny! A je jedno, jestli jsou to pokojové rostliny v květináčích, zajímavé ikebany či ladné stonky řezaných květin naaranžované ve vázách. Každopádně můžete vzít jed na to, že i a nejvytíženější modelka či nejpracovitější barmanka má ve svém pařížském bytě nějakou rostlinu.

A přestože je pravdou, že výrobci umělých květů často nabízejí nádherné napodobeniny, které jsou od pravých květů pomalu k nerozeznání, opravdová Pařížanka nad nimi pohrdlivě ohrne nos. „Uměliny“ patří možná na hřbitov, ale ne do bytu půvabné ženy.

Vyhoďte nevkusné stolky a stěny

Před pár desítkami let jste našli květinové stolky nebo stěny sestavené z polic částečně přepažující místnost skoro v každé české domácnosti. Ty byly „ozdobeny“ nejen rostlinami v květináčích, ale i všelijakými obvykle značně nesourodými dekoracemi. Nevyužitý kout v bytě se prostě proměnil na podivuhodné seskupení květníků a zavařovacích sklenic, v nichž zapouštěly kořeny nové přírůstky této mikro-botanické zahrady.

Můžete si být jisti, že něco takového by však žádná Pařížanka nikdy nepřipustila. Vychází totiž z toho, že každá rostlina si zaslouží své osobité místo, kde může vyniknout a svůj na míru vybraný květináč, který se hodí právě jen k ní.

Nebojte se improvizace

K výběru květináčů či váz přistupujte s tím, že se jedná o určité rituální umění. Proto tomu věnujte dostatek času, pohrajte si s tím, popusťte uzdu představivosti a zkuste naaranžovat květy na několik způsobů. A pak až se rozhodněte, která varianta vypadá nejlépe. Po čase získáte větší grif a podaří se vám vystihnout tu pravou stylizaci třeba hned napoprvé.

A jak na to jdou Pařížanky? Podobně jako v oblékání i tady zbožňují nedbalou eleganci. Nechávají tedy s oblibou viset květy přes okraj vázy k jedné straně nebo je schválně dávají do širokých mís, čímž vynikne podmanivá linie ohnutého stonku tulipánu nebo něžného ramena šeříku.

Váza místo šatů

Patříte k těm lidem, kteří vlastní maximálně dvě vázy? Jednu na dlouhé stonky a jednu na malé svazky kytiček? Tak nad tím by Francouzka jen znechuceně obrátila oči v sloup. Podle ní je totiž váza pro květinu tím, čím jsou pro ženu šaty. Musí s ní ladit. A podobně jako šaty si žena vybírá pro určitou příležitost, je to podobně i s vázou. Jiná hodí do obýváku a jiná do kuchyně nebo do jídelny. Tohle všechno byste z pravidel pařížského stylu měli brát v úvahu, když zdobíte svůj květinami.

Na druhou stranu není žádný důvod, proč si to neužít. Vždyť váza je často originálním doplňkem a zároveň ideálním dárkem, tak proč byste se nemohli stát sběrateli krásných váz? Všechny Pařížanky totiž vědí, že vázy mají zajímavou vlastnost – vypadají skoro stejně dobře s květinami jako bez nich.

A protože charakteristickým znakem pro francouzský styl je vytváření různých „zátiší“, můžete se inspirovat a vyzkoušet to i u sebe doma. K jedné váze s pár kvítky přidejte jinou prázdnou, k tomu pár pěkných knížek nebo keramickou misku či dózu a je to.

7.2.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist