Vyzkoušejte fígl, který dodá vašemu bytu šmrnc pařížských apartmá

Chcete-li dodat trochu pařížského šarmu svému domovu, stačí okoukat základní triky francouzských kouzelnic se stylem. Budete překvapeni, co je tím tajemstvím.

1einrichten-design.de_ninety-couchtisch-marmor-groĂz-ox-denmarq-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Einrichten-design.de

Síla živých květin

Ano, tak je to snadné. Vyhoďte fejkové lapače prachu a nahraďte je živými květinami. Je jedno, jestli jsou to pokojové rostliny v květináčích, zajímavé ikebany či ladné stonky řezaných květin naaranžované ve vázách. Každopádně můžete vzít jed na to, že i a nejvytíženější modelka či nejpracovitější barmanka má ve svém pařížském bytě nějakou rostlinu.

A přestože je pravdou, že výrobci umělých květů často nabízejí nádherné napodobeniny, které jsou od pravých květů pomalu k nerozeznání, opravdová Pařížanka nad nimi pohrdlivě ohrne nos. „Uměliny“ patří možná na hřbitov, ale ne do bytu půvabné ženy.

Naučte se je vystavit

Před pár desítkami let jste našli květinové stolky nebo stěny sestavené z polic částečně přepažující místnost skoro v každé české domácnosti. Ty byly „ozdobeny“ nejen rostlinami v květináčích, ale i všelijakými obvykle značně nesourodými dekoracemi. Nevyužitý kout v bytě se prostě proměnil na podivuhodné seskupení květníků a zavařovacích sklenic, v nichž zapouštěly kořeny nové přírůstky této mikro-botanické zahrady.

Můžete si být jisti, že něco takového by však žádná Pařížanka nikdy nepřipustila. Vychází totiž z toho, že každá rostlina si zaslouží své osobité místo, kde může vyniknout a svůj na míru vybraný květináč, který se hodí právě jen k ní.

Hlavní je volnost

K výběru květináčů či váz přistupujte s tím, že se jedná o určité rituální umění. Proto tomu věnujte dostatek času, pohrajte si s tím, popusťte uzdu představivosti a zkuste naaranžovat květy na několik způsobů. A pak až se rozhodněte, která varianta vypadá nejlépe. Po čase získáte větší grif a podaří se vám vystihnout tu pravou stylizaci třeba hned napoprvé.

A jak na to jdou Pařížanky? Podobně jako v oblékání i tady zbožňují nedbalou eleganci. Nechávají tedy s oblibou viset květy přes okraj vázy k jedné straně nebo je schválně dávají do širokých mís, čímž vynikne podmanivá linie ohnutého stonku tulipánu nebo něžného ramena šeříku.

Každá květina potřebuje jinou vázu

Patříte k těm lidem, kteří vlastní maximálně dvě vázy? Jednu na dlouhé stonky a jednu na malé svazky kytiček? Tak nad tím by Francouzka jen znechuceně obrátila oči v sloup. Podle ní je totiž váza pro květinu tím, čím jsou pro ženu šaty. Musí s ní ladit. A podobně jako šaty si žena vybírá pro určitou příležitost, je to podobně i s vázou. Jiná hodí do obýváku a jiná do kuchyně nebo do jídelny. Tohle všechno byste z pravidel pařížského stylu měli brát v úvahu, když zdobíte svůj květinami.

Na druhou stranu není žádný důvod, proč si to neužít. Vždyť váza je často originálním doplňkem a zároveň ideálním dárkem, tak proč byste se nemohli stát sběrateli krásných váz? Všechny Pařížanky totiž vědí, že vázy mají zajímavou vlastnost – vypadají skoro stejně dobře s květinami jako bez nich.

A protože charakteristickým znakem pro francouzský styl je vytváření různých „zátiší“, můžete se inspirovat a vyzkoušet to i u sebe doma. K jedné váze s pár kvítky přidejte jinou prázdnou, k tomu pár pěkných knížek nebo keramickou misku či dózu a je to.

21.2.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist