Vyzkoušejte dánský recept na štěstí

Říká se tomu hygge a má symbolizovat filozofii hledání štěstí, lidského tepla, přátelství a blízkosti i v těch nejzákladnějších životních situacích, ale žádný Dán to jednoduše několika slovy nedokáže vysvětlit. Každopádně patří Dánové k nejšťastnějším národům na světě, takže na tom asi něco bude.

33834172094_0e51a58fd1_k-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Westwing.cz

Vlastně je to úplně jednoduché. Pojem hygge je vlastně o hledání štěstí a radosti v každodenních situacích. O snaze cítit se dobře za všech okolností a co nejvíce se rozmazlovat, obklopovat se věcmi nám příjemnými a trávit čas s lidmi, s nimiž se cítíme dobře. Nerozčilovat se kvůli malichernostem. Jít na procházku, dát si dobrou kávu, poslechnout si pěknou hudbu, zachumlat se do měkké deky v oblíbeném křesle a jen tak koukat z okna… pro každého je to něco jiného.

Začněte u sebe doma

Změnit náturu z věčně naštvaného škarohlídného Čecha na usměvavého Dána bude asi chvíli trvat, ale domov si můžeme změnit poměrně rychle. Stačí se obklopit věcmi, které se nám líbí a věcmi, které v nás vzbuzují příjemné pocity, tak jako to dělají skandinávské národy.

Tamní život se odehrává hlavně doma – nekonečné zimy, dlouhé večery a záliba v designu udělali z jejich domovů doslova svatyně světla a pohodlí. Vládne tam klidná a příjemná atmosféra, převládají přírodní materiály – dřevo, kůže, slaměné koše, kovové doplňky, mnoho měkkých polštářků a plédů, do nichž se můžete zachumlat a zahřát se. Zkrátka vše, co je příjemné a obyvatelům se líbí.

Obklopte se láskou

Hygge ale není jen o zařízení bytu, to je jen součást dělání si hezky – důležité je změnit myšlení a dělat věci, které máme rádi a být s lidmi, které milujeme.

Ráno začněte společnou snídaní. Zvlášť když víte, že vás čeká náročný den a nikoho z blízkých neuvidíte – vstaňte o patnáct minut dřív a připravte pro své blízké snídani na prostřeném stole a svátečním porcelánu – o to víc si ji společně vychutnáte. Vyrazíte do práce nabiti pozitivní energií a den bude veselejší.

Vyhoďte televizi a volné večery prožijte s přáteli, povídáním, pojídáním dobrého jídla a sklenkou kvalitního vína.

Nezapomeňte zapálit svíčky, jejich měkké mihotavé světlo zpříjemňuje atmosféru, a když přidáte aromalampu s oblíbeným esenciálním olejem, zvedne vám to náladu. Uvolněte se, buďte bez stresu, v pohodě.

Užijte si sami sebe

Nezapomeňte ale trávit nějaký čas sami se sebou. Protože hygge jsou i chvíle, kdy se cítíme příjemně a v bezpečí, ne nutně mezi lidmi. Jdete na procházku, nebo se projeďte na kole a vyčistěte si hlavu. Buďte sami jen se svými vzpomínkami – ošklivé věci a povinnosti vyžeňte z hlavy. Bez výčitek si dopřejte tabulku čokolády, je přeci dokázáno, že pomáhá produkovat endorfiny a zlepšuje náladu.

Stejně jako sex. Na ten taky myslete a provozujte – a jsme opět u toho bydlení, protože milovat i usínat se vám bude nejlíp v příjemné ložnici, na dobré matraci a ve měkkých peřinách.

29.7.2019 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist