Vyzdobte si interiér háčkovanými prvky freeform

Existuje mnoho technik, pomocí nichž si můžete vyrobit zajímavou dekoraci, nebo jen dozdobit stávající doplňky interiéru. Mezi ty nejstarší patří však folklorní umění háčkovaných dekorací.

129242-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

Starodávná technika do moderního interiéru

Je skutečně pouze na vás, pro jaký vzor, velikost, či barvu se rozhodnete. Fantazii s nádechem vzpomínek se meze nekladou. Technika háčkování je proto velmi moderní a svěží i přesto, že ji využívaly a také samozřejmě dokonale ovládaly už naše prababičky. Tak například dekorativní polštářky s háčkovanou aplikací mohou být velké, malé, jednobarevná, ale třeba také vzorované s malými i většími motivy. Faktem však zůstává, že napříč dobou budou vždy trendy. Právě díky benevolenci svého provedení a finálního zjevu si háčkování stále drží vysokou popularitu, a to i v interiérovém designu, kde se nazývá freeform stylem zdobení a dekorování.

Jak se to, ve zkratce, dělá?

Při freeform technice háčkování interiérových doplňků nezůstávejte jen u plošných motivů. Dají se tvořit i 3D prvky do prostoru, například doplňováním o různé další tvary, jakoby v druhé vrstvě pleteniny. Chcete-li začít, nemusíte být mistrem ve zmíněných ručních pracích, stačí znát základní vzory z háčkování (řetízek, krátký, dlouhý sloupek) a pletení (hladce, obrátka), ale co je hlavní, potřebujete zvládnout techniku spojování jednotlivých dílků. Zde je opravdu nutné vědět i ovládat umění improvizace a zkoušet postupy tak dlouho, dokud není výsledek pěkný.

Nástěnné freeformové prvky

Háčkovaný obraz jste pravděpodobně ještě na stěně neměli. Uháčkované dečky mohou být různě veliké, spojené i rozdělené, anebo je můžete dozdobit nějakou tou plastickou dekorací, jako je například zajímavý ornament z korálků, či zajímavě nařasené stuhy a pentle. Pokud barvu deček doladíte s okolním nábytkem, může z nich být pěkná dekorace. Ať už vyzkoušíte monochromatickou černo- bílou kombinaci nebo duhový ohňostroj, podstatné je, aby barvy a tvary ladily především s vaší osobností.

Dečky i nábytek

Dečka, coby podložka nebo ubrus? Samozřejmě! Nejklasičtější využití, které používaly už naše prababičky po celé generace. Zajímavé je, že pokud v interiéru nahradíte jednu velkou dečku na celém povrchu stolu množstvím různobarevných a různě velkých deček, oživíte tak nejen stůl, ale celou místnost, které tak propůjčíte svěží vzhled. Výhodou háčkování je také to, že se kromě klasických deček může s jeho pomocí ukrýt již okoukaný design některého nábytku a dekorací, pomocí jakýchsi uháčkovaných potahů. Největší boom však zažívá solitérní nábytek, který je uháčkovaný úplně celý.

Lucie Sýkorová

Foto: Homedit.com

.

15.8.2014 12:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist