Výzdoba bytu fotografiemi aneb Existuje více možností, než myslíte

Ponuré počasí začínajícího října doslova svádí k nostalgické náladě. Necháváme se tak unášet na vlnách podzimu, vzpomínáme na letní zážitky, prohlížíme jednu fotku za druhou… Že jsou veškeré vaše fotografie uložené pouze v počítači? A není to škoda? Pojďme se podívat, jak si fotografiemi můžete originálně vyzdobit domácnost.

Pro začátek ve svých externích discích a úložištích počítačů vyhledejte své oblíbené fotografie. Máte je? Tak si je sami doma vytiskněte, nebo si je nechte vyvolat ve specializovaných obchodech. Jakmile je máte fyzicky v rukách, můžeme se pustit do rozmisťování po bytě.

Klasické rámečky nejsou nuda

Umístit fotografie do rámečků není nic, co by vás nenapadlo. Je to zkrátka nesmrtelná klasika. Překážky mohou přijít až s rozhodováním, jaké rámečky vlastně vybrat a kam přesně je postavit či rozvěsit. Mnozí z nás se drží ustáleného zvyku, že by všechny rámečky měly být stejně velké i barevné nebo alespoň barevně sladěné do podobného tónu. Není tomu tak. Nebojte si pohrát s barvami a materiálem.

Pro začátek si vyberte tři barevné odstíny, které se k vám do bytu hodí, a těch se držte. Rámečky mohou být každý jinak velký, tlustý či tenký. Rozestavte je třeba jen tak ledabyle vedle sebe na poličku. Máte dlouhou chodbu s holou zdí? Zahrajte si s barevnými rámy tetris a rozmístěte je vedle sebe po celé délce. Výsledný efekt bude skvělý.

Opět rámečky, ale tentokrát netradičně

Některým z nás možná tento uhlazený styl nesedí. Ale co třeba rozmístit 12 malých rámů s fotografiemi na zeď do kruhu – doprostřed umístěte hodinový strojek s pěknými ručičkami a originální nástěnné hodiny jsou na světě! Třetí odpoledne tak může odbíjet u fotky celé rodiny na letní dovolené, desátá v noci pak u fotky z vaší narozeninové oslavy. V tom máte zcela volnou ruku a můžete maximálně popustit uzdu kreativitě.

Pokud jste tvořivý typ a nevadí vám malovat po stěnách, zkuste si například nakreslit na nástěnnou malbu rozvětvený strom či chobotnici. Fotografie v rámečcích pak můžete rozmístit na jednotlivé větve či chapadla (či cokoli jiného). Pro ty z vás, kterým se příčí malovat po zdech, máme dobrou zprávu – k sehnání jsou i nástěnné samolepky s nejrůznějšími motivy.

Zachyťte je kolíčkem

Rámečky vám z nějakého důvodu nesedí? Pak fotografie přikolíčkujte! Natáhněte si podél zdi, skříně, okna či dalšího vhodného místa prádelní šňůru a vaše oblíbené fotografie na ni přichyťte kolíčky. Jak bude šňůra i kolíčky vypadat je pouze na vás – zda zvolíte spíše přírodní, nebo naopak neonové barvy záleží jen na vašem vkusu. Někteří lidé mezi takto rozvěšené fotografie umisťují i jiné papírové cennosti – například obrázky svých dětí či staré dopisy. Setkat se můžete i rozvěšenými světelnými žárovkami.

Nevyhovuje vám pohled na prádelní šňůru nebo vám přijde příliš fádní? Kupte si třeba již spletenou bavlněnou síť, která dodá vaší domácnosti námořnický nádech s příchutí venkovského klidu.

Neskutečně přitažlivá zeď

Už jste slyšeli o magnetických barvách? Jedná se o barvy, kterými natřete zeď. Vytvoří se magnetická vrstva, kterou přetřete nástěnnou barvou dle libosti. Ale co je nejlepší – na takto upravené zdi vám pak drží cokoli, co přichytíte magnetkami. Tuto barvu seženete už okolo tisícikoruny a vystačíte si s ní až na 2,5 metrů čtverečních. Je to sice trochu finančně náročnější alternativa než rámečky a kolíčky, ale představte si pak ty nekonečné dekorativní možnosti!

Zavřete je do sklenice

Při psaní tohoto článku jsme narazili na nápad, který nás nadchnul. Snad každý má doma nějakou tu prázdnou sklenici od džemu či zavařovaček, která nemá své využití. Skvěle nám poslouží i láhev od alkoholu či od mléka. Tyto skleněné nádoby pečlivě vymyjte, vsuňte do nich fotografie a pak sklenice rozmístěte po poličkách dnem vzhůru. Neuvěříte, jak kouzelně to vypadá!

Stojánky na fotografie

Pod tímto pojmem se skrývá chytrá vychytávka, která často vypadá jako květináč dlouhými kovovými tykadly, na něž můžete vaše papírové momenty přichytit. Často jsou takovéto stojánky ve tvaru stromů, ale jak praví jedna uživatelka na internetové diskuzi – „v dnešních domácnostech už je poněkud přestromováno“. Pokud však důkladněji zapátráte, najdete i mnoho jiných tvarů a jistě i dalších tipů na to, jak vaše oblíbené fotografie vystavit na odiv.

-pas-
Foto: Pintest, Creative, Shutterstock.com

7.10.2016 10:39

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist