Jak na vyvážený interiér? Nesmí v něm chybět otevřený prostor

Už jste někdy navštívili krásně a luxusně vybavený dům, kterému jste zdánlivě nemohli nic vytknout, všechno tam bylo vkusně sladěné, a přesto jste tam necítili dobře? Bohužel tímto dojmem často působí prostorově nevyvážený interiér, který je hodně zastavěný, plný dekorací a chybí mu nezbytně nutný otevřený prostor. Přitom to lze snadno napravit.

1go-modern-furniture_alivar-shanghai-bookcase-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Go Modern Furniture

Jedná se o zdánlivě bezvýznamný krok, kdy jen trochu změníte uspořádání nábytku nebo z místnosti odstraníte nadbytečnou komodu či knihovnu. Díky tomu pak zřejmě zaznamenáte velkou pozitivní změnu a zjistíte, že vám doma prostě lépe „dýchá“.

Důležitá je prostorová vyváženost

Možná se vám už někdy stalo, že jste přišli někam na návštěvu a od první chvíle jste se tam cítili příjemně, spokojeně a nechtělo se vám ani jít domů. Třeba jste o tom, čím to je, nepřemýšleli, třeba jste si řekli, že šlo prostě jen o pěkně sladěné prostředí.

K vašemu pozitivnímu dojmu však zřejmě přispěla kromě barev a materiálů i další věc. Pravděpodobně byla daná místnost správně prostorově vyvážená. Znamená to, že spolu dokonale korespondovalo místo zastavěné nábytkem a to, které bylo ponecháno volné.

Jak to ovlivňuje psychiku?

Podle psychologů lidský mozek funguje tak, že když vstoupíte do neznámé místnosti, začnete ji nejdříve „zpracovávat“ jako celek. Až poté, když určíte její funkci, zaměříte se na estetické vlastnosti nebo jednotlivé použité prvky.

Je zcela přirozené, že máte tendenci pozitivně vnímat interiéry, které mají dostatek volného prostoru a působí proto přehledně a uspořádaně. Pro váš mozek je prostě daleko snadnější tyto prostory rozlišit a určit, k čemu slouží.

 

Jde i o praktickou stránku

Teď, když jsme probrali psychologické důvody, je načase přejít k důvodům praktickým. Jednoduše řešeno: Otevřené prostory jsou mnohem snáze využitelné než ty, které jsou nadbytečně zastavěny různým nábytkem, dekoracemi apod.

Stačí si jen představit pohyb osob po místnosti. Určitě se vám už mockrát stalo, že jste potřebovali rychle projít zaplněným prostorem třeba k oknu. Pravděpodobně to pro vás bylo značně nepohodlné, museli jste zpomalit své tempo nebo jste dokonce párkrát zakopli třeba o nohu stolu či židle. A právě otevřený prostor umožňuje snadnější, přímočařejší pohyb po místnosti. V ideálním případě byste se totiž měli pohybovat po bytě bez jakýchkoli překážek, prostě bez problémů.

Jak vytvořit volný prostor

Teď, když už víte, proč je otevřený prostor tak důležitý, si můžeme říct, jak by to mělo fungovat v praxi. Každá dispozice je však naprosto odlišná, takže se přesný postup nedá specifikovat. Ale možná se vám bude hodit pár zásad, jimiž se při vytváření volného prostoru můžete řídit.

Především rovnovážně uspořádejte funkční prvky, jako je například nábytek. Potom se zaměřte se na designové prvky, které mají zároveň praktické využití. Jejich výhodou je, že sice zabírají určité místo, ale jsou přitom užitečné. A navíc přispívají k příjemnému k ozvláštnění místnosti, takže plní zároveň funkci estetickou.

Nezapomeňte uklidit. Možná to zní samozřejmě, ale opravdu je důležité se zbavit nejen nepořádku, ale také různých povalujících se věcí, jako jsou knihy nebo časopisy, které jsou k ničemu a jejichž přítomnost třeba už ani nevnímáte.

Pak se ještě jednou rozhlédněte kolem sebe a odstraňte všechny rušivé prvky, které hned na první pohled evidentně nezapadají do daného interiéru. Pokud se nemůžete rozhodnout, zda je daný kousek nadbytečný, či naopak, podívejte se na to z pohledu přidané hodnoty.

Přináší vám nějaký užitek? Má jeho přítomnost v této místnosti nějaký zásadní význam? Pokud si odpovíte, že ano, nechte ho tam. Pokud ne, bez váhání ho odstraňte.

Existují samozřejmě i drobné prostředky, jak umocnit dojem z otevřeného prostoru. Pokud máte pocit, že více místa už ve svém bytě uvolnit nemůžete, pomohou vám různé prvky, které slouží k odlehčení, ať už jsou to osvědčená zrcadla, prosklené plochy, různé subtilní policové konstrukce, nebo stůl a židle s průhledného plastu.

22.2.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist