Využijte prostor pod schodištěm!

Máte stále víc a víc věcí a zároveň nedostatek odkládacích prostor? Pokud máte i schody a pod nimi nevyužité místo, máme pro vás inspiraci, jak ho změnit na velmi praktickou část vašeho bytu nebo domu.

227604-1100x618.jpg Celá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

Schodiště je většinou poměrně zajímavou a někdy i dominantní částí interiéru. Většinou je v chodbě, předsíni nebo vstupní hale, někdy ale třeba i v obývací místnosti a jen v málo případech je prostor pod schody nějakým způsobem využitý. Možností, na co ho použít, je ale opravdu velmi hodně.

Schody ve vstupní části

Pod schodiště ve vstupní části domu nebo bytu můžete schovat boty, šaty, nářadí, oblečení na zahradu a noho dalších věcí.

Pokud se toto místo rozhodnete použít na odkládání bot a kabátů při příchodu, je to velmi jednoduché – vystačíte si třeba i s běžně prodávaným botníkem a věšáky. Hrana schodiště ale nabízí i jiné možnosti. Můžete na ní například napasovat dveře, kterými šatní kout zakryjete, případně prostor rozdělit na více částí s více dvířky a může tam pak být třeba spíž nebo prostor pro pračku. Pod stupni schodů je ale také možné vytvořit jednoduchý nebo složitější systém různě velkých zásuvek na mnoho drobností. Jak uvidíte ve fotogalerii k tomuto článku, je pod schody v chodbě dokonce možné pověsit i jízdní kolo…

Vzhledem k tomu, že v chodbě nebo předsíni se většinou dlouho nikdo nezdržuje, je využití místa pod schody v této části bytu skutečně spíš praktické než estetické.

Schodiště v obýváku nebo hale

Při využití místa pod schodištěm, které je v obytných částech, už je potřeba přemýšlet nejen o praktickém využití. I zde se ale nabízí poměrně dost možností. Prostor pod schody se může změnit třeba v útulný pracovní kout, bar, knihovnu nebo odpočinkový koutek, ale tím zdaleka výčet možností nekončí. I v těchto častěji obývaných prostorách bytu je možné pod schodištěm vybudovat více nebo méně důmyslný systém zásuvek nebo skříněk s dvířky, kam se dá uložit téměř vše.

V případě, že využíváte místo pod schodištěm v prostorách bytu, kde se zdržujete častěji, je už ale potřeba skutečně dbát na estetiku, výběr materiálu i samotné provedení víc než v chodbě nebo předsíni. V těchto místech trávíme převážnou většinu času a určitě se nikdo nechce dívat na něco, co se mu nelíbí nebo co není v souladu s nábytkem a ostatním vybavením. Určitý kontrast zde samozřejmě vzniknout může, ale celkově by vše i tak mělo přirozeně vzájemně ladit.

Fantazii se meze opravdu nekladou

Jak místo pod schody využijete, opravdu záleží jen na vaší fantazii, velikosti prostoru a vhodně zvoleném materiálu. Při základní úvaze vždy vycházejte především z umístění schodiště a pak z toho, na jaký účel chcete prostor pod ním využít. Materiál by vždy měl korespondovat jak se schodištěm, tak s ostatním nábytkem, samotné technické provedení pak musí odpovídat využití. Určitou inspiraci vám nabízí fotogalerie článku.

TIP LIVING.CZ: Pokud máte firmu a v jejích prostorách je schodiště, pak z hlediska hodnocení při získávání různých certifikátů – např. ISO 9000 – uděláte nejlépe, když pod schody zařídíte prostor pro odkládání jízdních kol. Hodnotící komise a úředníci totiž za takovou iniciativu přidělují poměrně mnoho bodů. Údajně se tím totiž mimo jiné ukazuje, že firma má kladný vztah ke zdraví svých zaměstnanců i životnímu prostředí, protože podporuje ekologickou dopravu.

Text: Zdeněk Urban

2.11.2016 4:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist