Jak využijete nanotechnologie v domácnosti

Nanotechnologie. Zní vám toto slovo spíš jako pojem z budoucnosti, laboratoře či rovnou sci-fi filmu? Nenechte se zmást, protože nanotechnologie už dnes běžně pomáhají v domácnostech a mohou také v té vaší. Ušetří vám práci, peníze i čas.

Nanotechnologie je výraz označující různé oblasti vědy a průmyslu, které manipulují s jednotlivými atomy, aby vytvořily látky s netradičními vlastnostmi. Využívá se toho ve zdravotnictví, automobilovém, textilním nebo třeba chemickém průmyslu. A právě ten by mohl zajímat i vás.

Využijte doma princip přírody

Znáte leknín? Tento květ rostoucí často v bažinách či zablácených tůňkách je za každých podmínek čistý. Může za to sama příroda, která mu nadělila drobné hrbolky, mezi něž se prostě špína nedostane. Ulpívá na povrchu a voda ji smývá.

Přesně tohoto principu využívají čisticí prostředky na bázi nanotechnologií. Vytváří ochranný povrch, který vám doma zajistí čisté prostředí, aniž byste museli trávit dlouhé hodiny pravidelným úklidem. Stačí si pořídit pár přípravků na kůži, keramiku a jiné materiály.

Ošetřete sedací soupravu i koupelnu

Co doma nejčastěji uklízíte? Špinavou varnou desku, umyvadlo, vanu a záchod? Tak je tomu ve většině domácností. Co byste řekli tomu, kdybyste na tyto povrchy nanesli ochrannou vrstvu a nemuseli tak často uklízet?

Nanoimpregnace skla a keramiky vytvoří ochranný film, který odpuzuje vodu. Kapky tím pádem neulpívají na povrchu, nýbrž stékají dolů a berou s sebou veškerou špínu, vodní kámen, sůl a nečistoty. Vy už pak jen občas vezmete do ruky hadřík a vodou povrch otřete.

Podobně to může fungovat i s textilem a kůží. Přípravek nanesete a on funguje jako impregnace. Zbaví vás tedy starostí, jak vyčistit skvrny od vína nebo rozlitého džusu, který jste nalili dětem.

Jde to i bez chemie

Nanopřípravky do domácnosti vám bezpochyby ušetří spoustu času. Nebudete muset zdlouhavě drhnout zašlé skvrny a vlastně ani nebudete muset uklízet tak často. Mají však ještě jednu podstatnou výhodu – zbaví vás nutnosti neustále nakupovat čisticí přípravky. S povrchem ošetřeným nanoimpregnací vám bude jako uklízecí výbava stačit hadřík a obyčejná voda.

Nebo ještě lépe, pořiďte si kouzelnou čistící nano houbičku. Je ze speciálního materiálu, takže ji stačí opět jen potřít vodou. Třecími pohyby pak odstraníte nečistoty bez jakýchkoliv chemických prostředků. Vyčistí skvrny od jídla, zbytky žvýkaček, nepovedené obrázky načmárané fixou na podlaze, můžete s ní umývat i okna a ráfky kol. Ostatně čisticí prostředky na bázi nanotechnologií nepatří jen do domácnosti.

Nano pomocníci v akci

Pomocí prostředků založených na nanotechnologiích ošetříte i venkovní prostory. Hodí se jako ochranný prvek na dlažbu, beton či fasádu. Mohou fungovat jako impregnace stanu, když se chystáte na výlet, ochrana proti graffiti či tekuté stěrače na autě. Možností je opravdu hodně, tak je neváhejte prozkoumat. Ceny nejsou tak vysoké, abyste si výrobky nemohli dovolit i vy. Uvědomte si navíc, že pak nebudete muset kupovat žádné čisticí prostředky, za ty ušetříte.

Nanotechnologie do domácností u nás prosazuje a distribuuje německá firma NanoConcept. Nabídka je bohatá, v sortimentu najdete dokonce celé balíčky na úklid, údržbu automobilu apod. Vzpomeňte si na ně, až budete hledat originální a užitečný dárek. Více informací hledejte přímo na webu www.nano-concept.cz.

Na závěr tu máme ještě jedno upozornění. Bohužel se z pojmu „nano“ stal tak trochu trend, a ne všechny výrobky, které se tváří, že využívají nanotechnologii, ji skutečně používají. Často jde o prostředky na bázi oleje, akrylu, silikonu či teflonu s velmi krátkodobým efektem. Raději tedy nakupte kvalitu, ať později nejste zklamaní.

8.7.2018 11:41 | autor: Komerční prezentace
Více o tématu: laboratořoknasci-fi film

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist