Vytvořte si útulný domov v garsonce

Nad garsonkou neboli studiem, bývá často ohrnován nos. Většina z nás tento způsob bydlení vnímá spíše jako přestupní stanici. Faktem je, že mnozí z nás se chodí do bytu pouze vyspat a i o víkendech v něm tráví velmi málo času. Pokud ale dodržíte určité postupy, vytvoříte si i z garsonky domov, kam se budete rádi vracet.

110978-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Pokud je garsonka nezařízená, je to vaše obrovská výhoda. Můžete si ji nejen zařídit podle svého vkusu, ale získáte tak i pocit, že je to vaše království a ne, že jste jen na návštěvě. Máte-li svůj nábytek z předešlého bytu, vyberte z něj opravdu to nejnutnější a nesnažte se do malého prostoru vecpat vše. Pokud se stěhujete z osobních důvodů, pořiďte si nový nábytek, budete se v bytě cítit lépe.

Prostor si rozvrhněte podle toho, ve které části budete vykonávat určitou aktivitu, a také si vytvořte koridory neboli cesty bytem. Je to velmi důležité nejen proto, abyste ve tmě o něco nezakopli, ale abyste se neustále něčemu nemuseli vyhýbat při běžných denních aktivitách. Není důležité, zda byt měří 30m2 nebo 100m2, vždy budete ve stejné místnosti jak vařit, tak spát. Proto si oddělte postel závěsem, paravanem, nebo sádrokartonových výklenkem. Pokud máte k dispozici opravdu malý prostor, váš problém s ložnicí vyřeší zvýšené patro. Designové patro na míru je nejen velmi vkusné, ale ušetří i místo, pod ním totiž můžete mít sedací kout nebo pracovnu. Ve světě je velmi trendy stropní postel, což je elektricky ovládaná postel, jejíž výchozí pozice je ve stropě. Vždy sjede k zemi a zase zpět.  Zrcadlová stěna  nebo tvarově zajímavé zrcadlo na zdi opticky zvětší byt, proto by  také mělo mít v garsonce své místo.

Nezapomeňte na úložný prostor

Garsonce sluší velmi moderní nábytek v kombinaci nerez a sklo a několik zajímavých dekorativních kousků. Větší množství předmětů vytváří dojem nepořádku. Proto je velmi důležité najít vhodná místa na úložný prostor. Mohou to být místa pod stropem, pod okny,  v předsíni nebo si můžete pořídit vyklápěcí postel s úložným prostorem.

Barvy

Do velmi malého prostoru se hodí světlé barvy, protože ho opticky zvětší. Dále vyberte jeden či dva kontrastní barevné akcenty, které oživí pokoj. Více barev na jednom prostoru  by mohlo vytvářet dojem neklidu, kde se hůře relaxuje.

Květiny

Máte-li rádi květiny, velmi moderně vypadají palmy nebo malé exotické dřeviny. Omezte se však  jen na několik kusů, je nutné udržet vzdušný vzhled.

Kuchyň

I tady platí, že míň je víc. Na menší množství nádobí potřebujete méně skříněk. Nezbytnou součástí kuchyněgarsonce je hlavně kvalitní digestoř. Nemáte-li okno blízko kuchyňského koutu, digestoř zajistí, že vás výpary z jídla nebudou při spánku obtěžovat.

Pokud si nejste jisti, jak nejlépe využít prostor, který vaše garsoniéra nabízí, obraťte se na profesionály. Pomohou vám s výběrem nábytku na míru a vhodnými materiály.

Sabrina Harisová

27.7.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist