Jak vytvořit malované kachličky s dětskými motivy

V dnešní době už na trhu seženete řadu věcí, které donedávna byly jen snem, ale některá přání nebo nápady ještě stále přeci jenom čekají na naše šikovné ruce, které je musí vyrobit samy. Jednou z nich jsou dětské kachlíky s barevnými motivy, kterými můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Není to tak těžké, jak by se na první pohled zdálo. Chce to jen dobrou inspiraci nebo vlastní fantazii, správné barvy a tvůrčího ducha

1_hlavni-obrazek-1100x618.jpg Celá galerie 50 Zdroj: Hana Rašínová

Budete potřebovat:

  • barvy na porcelán Porcelaine 150 od firmy Pébéo nebo barvy Ceramica od firmy Marabu
  • štětce na malování
  • porcelánové bílé obkladačky (lesklé nebo matné)
  • konturovaní barvu nebo fixy

Postup práce:

Na bílé obkladačky můžete malovat obrázky barvami na porcelán a keramiku Porcelaine 150 od firmy Pébéo nebo barvami Ceramica či fixy na porcelán Porcelain painter od Marabu, které koupíte v obchodech s výtvarnými potřebami nebo v obchodních domech. Jejich prodejem se zabývá také řada internetových obchodů s výtvarnými potřebami, kde si vyberete barvy podle barevných vzorníků. Barvy jsou ředitelné vodou a dají se mezi sebou míchat, fixy se naopak míchat nedají a hodí na vytahování a zvýraznění obrysů (na tzv. kontury) nebo na vybarvování menších ploch. Nemusíte kupovat všechny barvy, protože řadu barev nebo jejich odstínů si můžete sami namíchat. Pro začátek stačí základní řada, a najdete-li v malování zalíbení, pak doporučuji zakoupit i další barvy a odstíny z bohaté škály krásných barev.

Nejdříve dlaždičky pečlivě umyjete v teplé vodě s přípravkem na mytí nádobí a necháte důkladně uschnout. Aby bylo odmaštění dokonalé, namočíte kousek vaty nebo buničiny do lékařského benzinu a dlaždičku pečlivě přetřete. Pak už můžete začít malovat. Obrázek je možné si na dlaždičku načrtnout obyčejnou tužkou, pak malovat barvami a nakonec vytáhnout obrysové kontury pro zvýraznění černým fixem. Na ten nejvhodnější postup přijdete při práci určitě sami, protože každému vyhovuje trochu něco jiného.

Barvy poměrně dobře a rychle zasychají, a proto po 24 hodinách výrobek už můžete vypálit v elektrické kuchyňské troubě při 150 °C po dobu 35 minut. Podrobný návod a pracovní postup je uveden na barvách, neboť stupně a doba vypalování se podle výrobce trochu liší. Teplotu je však nutné dodržet vždycky. Je-li nižší, barvy se správně nezafixují na podkladu, a je-li vyšší, mohou se barvy spálit, a změnit dokonce i výrazně svůj odstín. V troubě necháte malované dlaždičky vystydnout a poté je již můžete dál používat.

Je velice hezké, když se při práci inspirujete třeba i obrázky vašich malých dětí, které přenesete na kachličky a vybarvíte barvami. Dětské obrázky mají nejenom nenapodobitelné osobité kouzlo, ale děti pak mají i velkou radost z toho, že právě jejich obrázek se stal pro vás vzorem a inspirací.

Kromě kachliček můžete malovat také na talíře, hrníčky, misky atd.

Pokud necháte rovnou malovat vaše děti, začínejte raději u velmi jednoduchých motivů, aby se především naučily zvládnout techniku malování s těmito barvami.

 

20.7.2018 10:30 | autor: Hana Rašínová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist