Jak vytvořit koutek pro čtenáře v bytě

Koutek pro čtenáře je místo, kam se mnozí z nás uchýlí, když si chtějí udělat chvilku pro sebe s knihou. Oblíbené křeslo, šálek kávy, ticho a klid je přesně to, co vášnivý čtenář potřebuje. A co vy, máte také doma vytvořený svůj koutek pro čtenáře?

klidne-misto-jako-stvorene-na-koutek-pro-ctenare-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Klidné místo je jako stvořené pro koutek pro čtenáře

Koutek pro čtenáře na míru

Koutek pro čtenáře je možnost, jak usednout po celodenním shonu k dobré knize. Takové místo představuje pro mnohé z nás dokonalou chvilku klidu a relaxu. Ale abychom si takový rituál klidu a uvolnění mohli náležitě vychutnat, chtělo by to vytvořit si takový na míru „šitý“ čtenářský koutek, kde budeme mít čas jen sami pro sebe a pro dobrou knihu.

A jak si takový koutek představit?

Především by měl čtenářský koutek vybaven pohodlným místem k sezení, popř. ležení. Spousta náruživých čtenářů si ráda u knihy pohoví a poleží. Pohodlné křeslo, ušák po babičce, pohovka nebo otoman – vše je dovoleno. A u místa k sezení ještě teplá deka – pro jistotu. Pokud zařizujeme čtenářský koutek doma a máme křeslo nebo pohovku, budeme k úplné a dokonalé pohodě potřebovat ještě pár rekvizit. Především dobré světlo. Můžeme mít koutek sice u okna, ale když se setmí, bez stojací nebo stolní lampy se stejně neobejdeme.

Ideální je také malý příruční stolek. Jinak si na něj můžete odkládat rozečtenou knihu a za další – co by to bylo čtení knihy bez šálku kouřící kávy, čaje nebo horké čokolády? A kam bychom si odkládali talířek se sušenkami a dalšími mlsky? To musí uznat každý, že „na sucho“ se číst nedá. Pokud bude někde poblíž stát regál s knihami, bude kouzlo čtenářského koutku dokonalé. Obklopit se můžeme nejen knihami, ale i květinami nebo oblíbenými dekoracemi. A co když máme vybraný kout, ale křeslo nebo dokonce pohovka se do něj nevejdou? Můžeme využít alternativu v podobě sedacího vaku. Zvláště mladší ročníky se mohou pohodlně uvelebit třeba přímo na parapetu okna, který si vystelou několika pohodlnými polštáři.

Čtenářský koutek venku?

Ale ano, minimálně přes léto si můžeme knihu přečíst i pod širým nebem. Ideální k tomu je ladně rozprostřená deka na pláži, tělo natřené opalovacím olejem a jako vhodný doplněk sluneční brýle. Sice to není koutek pro čtenáře v pravém slova smyslu, ale proti gustu žádný dišputát, praví jedno hezké české úsloví.

Stejně tak dobře si ale můžeme koutek pro vášnivé čtenáře zařídit na zahradě, v besídce, na terase, na balkoně nebo pod pergolou. I zde si můžeme vytvořit místo třeba v proutěném křesílku, na houpačce nebo pohodlném lehátku, se slunečníkem zakryti střechou pergoly nebo v příjemném loubí z popínavých květin. Každé takové místo má své neopakovatelné kouzlo, a když se zde ponoříme do tajů knihy, uděláme svému tělu a své mysli stejnou službu, jako kdybychom navštívili lázně s masážemi.

Podobný koutek pro čtenáře nalezneme třeba v dětských hernách, klubech, ve školách i školkách. A co je naprosto báječné – na vesnicích se koutky pro čtenáře zařizují v autobusových nebo vlakových čekárnách, které jsou tomu jen trochu uzpůsobené. Vždyť čím si nejlépe zkrátit čekání na autobus nebo vlak? Dobrou knihou.

24.4.2023 12:52 | autor: Martina Pilzová | zdroj: autorka článku
Více o tématu: čtenářský koutek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist