Vytápíte dřevem? Krbovou vložkou?

Ekologické uvažování není v rámci současné společnosti žádným standardem. Nejvyšší kategorií případného uvědomění si např. ochrany obnovitelných je třídění odpadu a vzhledem k ekonomickým výhodám provozu je možné zaznamenat i drobný zájem např. o vytápění pomocí slunečních kolektorů. Mnohem vyšší podpory z řad zákazníků se ale v rámci vytápění těší používání krbových vložek schopných pomocí rozvodů temperovat obytný interiér – a nebo k jeho vytápění významně přispívat. V tomto případě však může nastat problém s dostupností palivového dřeva. Kde jej vzít?

Zájemce o palivové dřevo má několik možností. Tou první je přirozeně nákup v prodejnách tipu Bauhaus, který je ale vhodnější spíše pro občasné spotřebitele – chataře. Efektivnější je získání dřeva rovnou od dřevozpracovatelkých závodů, kde se zájemce může dostat cca na ½ ceny  běžné v obchodní síti. Je však nutné počítat s tím, že takové dřevo je surové, tedy vlhké a je potřeba jej uskladnit a nechat vyschnout. Ideální je doba kolem dvou až tří let. Závody ale nabízejí také možnost rychlého, umělého vysušení v sušičkách. Cena se stanovuje většinou jako 50 % z nákupní ceny  dřeva. Pro ilustraci je možné uvést hrubé ceny. Jeden kubický metr kvalitního tvrdého dřeva (např. dub, bříza), které má o cca 20% vyšší výhřevnost než měkké dřeviny, se pohybuje v cenovém intervalu od 550Kč – 650 Kč. Cena měkkého dřeva (např. smrk) je již zhruba 5 – 10 % nižší.

Krby – inspirativní fotogalerie

Kontaktní místo

Na trhu také existuje inzertní webový server (provozovaný neziskovým občanským sdružením Energy Consulting) který má pomocí v rozvoji ekologického vytápění a zároveň usnadnit prodej spalitelné biomasy (dřevo, pelety, peletky, dřevobrikety, štěpky, piliny, obilí, sláma atd.).Na adrese www.topenidrevem.cz lze tedy zdarma inzerovat poptávku či nabídku týkající se vytápěním dřevem a podobnými surovinami. Lze zde také inzerovat vše co souvisí s vytápěním dřevem a podobnými surovinami, jako jsou kotle, pily, vysoušení atp.

Petr Haas
Foto Pila Mrázek, Energy Consulting, Romo
16.10.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist