Vytápění, které ohřívá jen živé tkáně a nikoliv vzduch? Infračervené?

Jednou ze zajímavých alternativ vytápění je vytápění infračerveným paprskem, které využívá vlastnosti elektromagnetického vlnění.Takové vytápění je možné kombinovat s konvenčním vytápěním a nebo se na něj spolehnout jako na jediný zdroj tepla.

150900-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Infračervené vytápění není žádnou horkou novinkou, ale díky své sebepropagaci se může stát jedním z trendů začínajícího roku. Atraktivní vlastností infračerveného vytápění je jeho samotný vzhled. Díky využívané technologii může topení vypadat jako obraz v klasickém rámu, který visí na zdi a místnost tak není nutné zaplňovat dalšími topnými tělesy.

Infračervené
tepelné zářiče budeme asi těžko vnímat jako autentická umělecká díla, ale pokud se zvolí neutrální vzor a nebo dekor plochy zářiče – obrazu, pak je možné získat zajímavou alternativu vytápění.

Jak uvádí výrobce: infračervené záření je elektromagnetické vlnění o vlnové délce větší než je vlnová délka viditelného světla, a kratší než vlnová délka mikrovln. Šíří se rychlostí světla – necelých 300 000 km/sec. Výkon vyzařování je přímo úměrný čtvrté mocnině absolutní teploty zdroje. Podobně jako u jiných druhů záření, intenzita tohoto vlnění klesá s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje.

Podrženo sečteno: toto vytápění neohřívá vzduch.

A výhody?

Z logiky věci jsou infračervené panely opravdu energeticky úspornější. Oproti konvenčnímu vytápění neohřívá vzduch a nevíří tedy prach. Topné těleso je možné vnímat jinak, než jako topné těleso (tedy např. jako obraz) čímž se šetří místo (obraz je možné pověsit na zeď).

A cena? 

Průměrný výkon 540 W si podle designu a provedený vyžádá investici dle výrobce od 5 – 7 000Kč vč. DPH.

Jaký zvolit správný výkon zářiče pro správné vytápění interiéru?

Abychom se nevěnovali komplikovaným výpočtům, je možné uvést několik příkladů topného výkonu infrapanelů. Např. obývací pokoj 6 x 5 metrů s výškou stropu 250 cm si vyžádá  výkon 2 x 900 W. Ložnice, kde není nutné a ani vhodné intenzivně topit a která uvažované rozměry cca  4 x 4 metry s výškou stropu 250 cm potřebuje výkon 1 x 720 W. Podobně je tomu s chodbou cca 2 x 5 metrů  a s výškou stropu 250 cm. I tady postačí výkon 1 x 540 W

Citlivá je pak místnost koupelny. Běžná koupelna bude mít rozměry cca  2 x 2 metry a výšku stropu 250 cm. Vhodné je zvolit výkon 1 x 340 W.

Další inspirace nejen ze světa vytápění Přirozené teplo? Ohřát se u kamen z kamene !

Red.
Foto Sunny house

11.1.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist